Обичаме София, каквато е – шумна, прашна, шарена, жива. Но познаваме ли я? Оказва се, че тя може да ни изненада приятно като двулевка, потънала в джоба на старо любимо яке. За това в рубриката „Хора и улици“ разказваме истории от софийските улици, които просто... трябва да бъдат разказани.
Площад „Орлов мост“ днес е и винаги е бил епицентър на политическите събития в България. Вече повече от месец кръстовището е мястото, на което хиляди българи се събират, за да изкажат недоволството си от управляващата коалиция и главния прокурор. И това не е никак случайно, защото още от построяването му преди почти 130 години до днес той е символ на свободата и на стремежа на българина към нея. В забързаното ежедневие обаче рядко имаме време да спрем, за да обърнем внимание на красотата на столицата, която ни заобикаля.
Снимка: Wikipedia
През годините мостът с четирите огромни птици сякаш става все по-величествен, въпреки натоварения автомобилен трафик, забързаните пешеходци и все по-мръсния въздух. Той е построен през 1891 г. в чест на завръщането у дома на българите, които са били заточени в Диарбекир по време на турското робство. Тогава те са били посрещнати именно на това място с хляб и сол от своите близки и всички софиянци. Месец преди това там е била поставена триумфална арка по повод пристигането на руския княз Дондуков в новата българска столица.
„Орлов мост“ е създаден под ръководството на Вацлав Прошек, пристигнал в София през 80-те години на XIX век по покана на роднините си пивовари братя Прошек. Той е построен в края на някогашния град, на изхода на Цариградския път, над Перловската река, по която е бил прокаран окръжният градски булевард. Освен функционално предназначение, мостът играе и ролята на символична врата на бързо модернизиращата се млада столица.
Снимка: БГНЕС
Както си личи от името, именно орлите са негови символични покровители и защитници. Те са символ на хан Аспарух, на Бога слънце и на силата, която идва от духовното знание. Не е ясно кой първи е дал идеята да се сложат именно фигури на орли, но е ясно защо са четири – те символизират четирите посоки на света и свободата. Самите орли за изработени от известната по онова време виенска фирма „Рудолф Филип Вагнер“, като проектът струва 80 000 лв., заради което е бил считан от съвременниците си за необосновано голям и скъп. По-голяма част от парите са събрани лев по лев от дарения, а около една трета идват от столичната хазна.
След падането на комунизма през 1989 г. „Орлов мост“ става любимото място на българите за протести и демонстрации. Именно там се състои милионният митинг на СДС през 1990 г. – блокадата, довела до падането на правителството на Луканов. От там минават и се пресичат шествия, които имат различни цветове и различни послания. Там телевизионният водещ и певец Слави Трифонов направи преди четири години и своя концерт-митинг с искане за провеждане на референдум, на който присъстваха над 70 000 души. На същото място през 2013 г. бяха протестите срещу първото правителство на Бойко Борисов, както и протестите срещу кабинета „Орешарски“ от ноември 2014 г. А днес той е блокиран от палаткови лагери срещу кабинета „Борисов – 3“.
Историята на „Орлов мост“ ни показва едно – той винаги е бил и ще продължава и занапред да бъде символ на мечтите на българите за по-добри дни на Отечеството.
Снимки: БГНЕС
Още от „Хора и улици“:
„Хора и улици“: Сградата на парламента, която отива в историята
„Хора и улици“: Първият аквапарк в София… не е този във „Възраждане“
„Хора и улици“: По следите на важните дати
„Хора и улици“: Кметът, при когото улиците бяха чисти, а градският транспорт - редовен
„Хора и улици“: Какво е общото между Ами Буе, Фритьоф Нансен и Васил Левски?
„Хора и улици“: Частно парти в градския транспорт? – Срещу 200 лв. на час
Да се измете този боклук от орлов мост