Бобовите храни са отличен източник на белтъчини, фибри и витамини от групата В. Освен тях обаче съдържат и редица микроелементи и антиоксиданти. Всичко това ги превръща в първи избор като алтернатива на месото при вегетарианци и вегани.
Проучванията доказват, че бобовите култури действат много добре за поддържане на кръвната захар и кръвното налягане в норма, за понижаване на холестерола и подобряване на чревното здраве.
Бобовите култури са обособени в отделно семейство в растителния свят (Fabaceae). В него попадат десетки различни продукти. Ето кои са най-пълноценните източници на полезни хранителни вещества сред бобовите храни.
Нахут
В 100 г нахут се съдържат около 200 калории, което няма как да постави тази култура сред нискокалоричните и бедни на въглехидрати храни. Тези калории обаче идват от бавно усвоими сложни въглехидрати. В допълнение с високото съдържание на белтъчини и фибри и ниското съдържание на мазнини, това превръща нахута в прекрасна алтернатива на месото. Много полезно би било периодично приемът на месни продукти да се заменя именно с прием на нахут.
100 г нахут осигуряват около 75% от препоръчителния дневен прием на манган и фолиева киселина и около 30% от дневната доза мед и желязо.
Леща
100 г леща осигуряват около 20-30% от необходимите ни за деня фибри. С две порции леща дневно се подсигурява количество фибри, което значително подобрява дейността на чревния тракт и стимулира растежа на полезните бактерии в чревната флора. В допълнение фибрите подпомагат и регулацията на кръвната захар и холестерола.
Същото количество леща осигурява и около 25% от дневните нужди от манган, 15% от необходимите количества мед и витамин В1 (тиамин) и над 50% от необходимата ни фолиева киселина. И всички тези хранителни вещества се подсигуряват за сметка на минимален прием на калории – едва около 100 калории в 100 г сварена леща.
Грах
Количеството фибри и белтъчини в граха са малко по-ниски, отколкото в еквивалентно количество леща или нахут, но пак са много по-високи от средното за растителните продукти.
100 г сварен грах подсигурява по около 5 г фибри и белтъчини и по около 15% от дневните дози витамин В и манган. Грахът обаче има едно много голямо предимство. Той е изключително богат на рядко срещаният в естествено състояние витамин К. 2 порции грах дневно може да подсигурят почти цялото необходимо ни за ден количество от витамин К.
Грахът е рекордьор и по отношение на ниската си калоричност. 100 г сварен грах съдържа по-малко от 80 калории.
Бавното усвояване и ниският гликемичен индекс, високото съдържание на фибри и белтъчини и присъствието на някои редки витамини и минерали правят бобовите култури много по-полезни от очакваното. Те се препоръчват за редовен прием за всеки, придържащ се към здравословното хранене. Освен това бобовите храни може да бъдат част от всяка диета за нормализиране на теглото, холестерола, кръвното налягане или глюкозата в кръвта, пише puls.bg
Добави коментар