Какво се случва с организма, ако пицата е част от ежедневното ви меню?
„Пицата е неутрално ястие, просто „конструктор”, който може да се сглобява по желание. Дали пицата е вредна, зависи от това дали е в основата на диетата ви или е допълнение към храната; дали купувате пицата или я приготвяте сами и какви съставки има в нея”, обяснява специалистът диетолог Павел Исанбаев.
Според лекаря потенциално опасната висококалорична пица често съдържа мазни сосове, майонеза, колбаси, няколко вида сирена. Когато приготвяте пица у дома, можете да замените колбаса с месо или да се откажете от сосовете. Почитателите на нисковъглехидратните диети понякога приготвят пица с намалено количество калории: в основата ѝ е кайма вместо тесто от брашно.
В Тайланд ще предлагат пица с канабис
„Бялото брашно е прост въглехидрат. Продуктът повишава нивата на кръвната захар и допринася за бързото усещане за глад, както и повишава риска от напълняване. Затова брашното за печене често се заменя с ръжено, пълнозърнесто или оризово брашно. Оризовото брашно се препоръчва при непоносимост към глутен - диагноза, при която употребата на „нормално“ брашно причинява подуване на корема, разстройство или други стомашно-чревни неразположения”, обясни специалистът.
По този начин пицата, приготвена със „здравословни” и пресни съставки, може да се консумира всеки ден.
„Майната му на Джо Байдън“ пица стана хит
„Не трябва да заливате пицата си с газирани напитки - комбинацията от сладки газирани питиета и мазни храни води до колебания на глюкозата, натоварва панкреаса и увеличава риска от натрупване на нежелани килограми. Хората със стомашно-чревни заболявания могат да се сдобият с гастрит, подуване на корема и разстройство”, предупреди лекарят, цитиран от БГНЕС.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар