От днес Столичната община и Центърът за градска мобилност (ЦГМ) ще санкционират неправилното паркираните автомобили с неприсъствен фиш. Това обяви зам.-кметът по транспорт Кристиан Кръстев, който заедно с представители на ЦГМ дадоха символичен старт на този вид контрол на бул. „Черни връх“.
Неприсъственото връчване означава, че не е необходимо водачът да бъде в превозното средство, за да бъде глобен. Пуснатите аварийни светлини в отсъствието на водача също няма да го спасят от глоба, която в зависимост от нарушението варира от 20 до 200 лева.
За да упражняват контрол 10 служители на ЦГМ са снабдени с таблет, чиято система е свързана с тази на МВР, за да имат достъп до данните на водачите и принтер, с чиято помощ на момента се принтира фишът. Срокът за плащане на глобата е 7 дни.
Солени глоби за неправилно паркиране в София
Снимка: БГНЕС
"С неприсъствения фиш, в рамките до минута, всеки недобросъвестен водач ще може да бъде санкциониран. За нас приоритет ще бъде да санкционираме и да проверяваме по основните улици и булеварди, където се движи основно градски транспорт и където има възпрепятстване на пешеходци и велосипедисти“, обясни Кръстев, цитиран от БГНЕС. Той добави, че при доказана ефективност на този пилотен проект, той ще се разшири и проверки ще се извършват и в кварталите.
"До една седмица получавате този неприсъствен фиш. Той ще ви бъде изпратен по пощата. В рамките на седмицата той влиза и в системата на Столичната община за данъчното облагане. Идеята е да направим така, че системата да работи и да бъде ефективна“, коментира той.
На въпрос на какъв принцип се определя размерът на глобите, инспекторът от ЦГМ Стефан Митев уточни, че те са строго определени и са в зависимост от тежестта на нарушението.
Телефоните ни ще бъдат и карти за градския транспорт в София
„Глобите са регламентирани - паркиране на тротоар е 50 лева, на инвалидно място е 200 лева, неправилно паркиране на маркировка - 20 лева, неспазване на пътен знак – също 20 лева“, посочи Митев.
Наложените глобите няма да могат да се обжалват. Това е записано и в Закона за движение по пътищата. "Няма какво да се обжалва на доказано нарушение, защото фишът ще бъде придружен и с доказателствен материал", обясни Митев.
Глобата ще се издава на името на собственика на колата и няма да може да се прехвърли на лицето, извършило нарушението. „По Закона за движение по пътищата наказателни фишове се издават на собственика на автомобила и ние спазваме закона буква по буква“, заяви Рогачев и каза, че липсата на места за паркиране не е основание да се правят нарушения в града.
Кръстев съобщи още, че се обмисля въвеждането на места за кратък престой пред детски градини, училища, болници. Той увери, че това ще е сред приоритетите му. Зам.-кметът даде пример с Виена, където има зони за паркиране за 15 минути, но там хората спазват това правило.
Добави коментар