Опасна американска костенурка е забелязана в Атанасовското езеро
12:02, 05 юни 16 / Любопитно
25
2749
Шрифт:
Предполага се, че костенурката е била домашен любимец на някой, който е решил да я пусне на свобода. Той обаче едва ли си е дал сметка какви последствия може да има действието му за дивата природа и за видовете, които естествено обитават местата в езерото.
Червенобузата костенурка произхожда от Южните щати на САЩ и Северно Мексико от земите около Мисисипи и Мексиканския залив. Тя е една от най-често отглежданите като домашни любимци костенурки в целия свят. Присъствието й в дивата природа, извън родните й места, е много обезпокоително и този вид е поставен в топ 100 на най-инвазивните видове в списъка на Международния съюз за защита на природата (IUCN).
Благодарение на популярността им като домашни любимци червенобузите костенурки са били освободени или избягали в природата на много места. Диви популации (т.е. размножаващи се групи) са локализирани вече в големи райони на Австралия, Европа, Южна Америка, Карибите, Южна Африка, Средния и Далечния Изток. В много страни вносът и отглеждането им са забранени. От 2009 г. забрана за внос има и за Европейския съюз чрез Регламент на Комисията на европейските общности. Тази забрана е валидна и за България, макар на много места вероятно да не се спазва.
Въпреки предприетите мерки червенобузата костенурка вече е част от екосистемите на голяма част от земното кълбо. Този вид има редица предимства пред популациите на местните видове блатни костенурки - например по-ниска възраст за полово съзряване, по-висока репродуктвна способност и оцеляване на малките, по-големи размери на тялото, което им дава преимущество в борбата за заемане на местообитанията и използването на хранителните ресурси, а също и пренасяните от червенобузите костенурки различни патогени и заболявания.
В естествения си ареал видът предпочита топлите и чисти бавнотечащи води, обрасли с изобилна водна растителност. Извън него обаче се приспособява и в по-студени води, не е толкова взискателен към чистотата на водата и практически може да завземе всички подходящи местообитания в умерените и топли части на света. В Европа червенобузата костенурка успешно се аклиматизира в местата с по-студен климат.
Присъствието й в Атанасовското езеро е потвърждение на това и създава сериозни притеснения у специалистите за бъдещето на местните видове блатни костенурки, както и на екосистемата като цяло. Безразсъдното освобождаване на домашни любимци в дивата природа създава предпоставки за необратими изменения във видовия състав и структурата на популациите на водните организми. Освобождаването, освен че е забранено от Закона за биологичното разнообразие и се наказва с глоба до 2000 лв. (за юридически лица до 5000 лв.), показва и липса на осъзнаване и преценка за последствията, които всеки от нас дори и неволно може да предизвика с поведението си в дивата природа.
Добави коментар

Още от „Любопитно“

Продължава издирването на изчезналите рибари
10:56, 30 ное 22 /
България отказа екстрадиция на руснак заради опасения от изтезания
10:06, 10 сеп 22 /
Морето изхвърли тялото на бесарабски българин край Созопол, друг се издирва
11:18, 03 сеп 22 /
Оставиха в ареста и тримата сирийци, задържани за катастрофата в Бургас
16:33, 28 авг 22 /Последни новини

Зелените сами си спряха проекта за зелена енергия от ветропарк Осогово, с несъстоятелни мотиви
09:30, 01 май 25 / Регионални новини
Емоционална среща в Община Сливен с деца със специални потребности и успехи в плуването
09:24, 30 апр 25 / Регионални новини
А1 ще компенсира всички клиенти на мобилни услуги, независимо дали са изпитвали затруднения
08:13, 30 апр 25 / А1
Вече я установихме и в трето окислително езеро в местността Пода.