В Китен възстановяват легендата за Урдовиза на 1 юни
19:02, 27 май 16
25
803
Шрифт:
От кметството са избрали датата не случайно – тогава се чества Денят на детето. Като актьори ще се изявят малчугани от местото училище, както и представители на скаутски клуб „Зеленика“ към училище „Братя Миладинови“ в Бургас с ръководители Иванка Димова и Диана Николова.
Детският празник ще се състои на самия Северен плаж в Китен, като от местното кметство са осигурили и аниматор, който да забавлява малчуганите.
„Каним всички деца от 17,00 часа на 1 юни да се забавляваме заедно на плажа в залива Атлиман. Приготвили сме им забавни игри и детско шоу по случай празника, така че всички да останат доволни“, каза Катя Вълчева.
Легендата за Урдовиза, както се е казвало древното селище, разположено на територията на днешен Китен, се разказва от поколение на поколение в морското градче.
Когато турският султан Мурад превземал странджанските селища, обсадил и черноморската крепост Урдовиза. Тъй като за него тази крепост била непревземаема, султанът решил да се омъжи за владетелката й - красивата болярка Стана Урдовиза. Владетелката се съгласила, но при условие, че султанът й подари като лично владение и освободи от данъци толкова села, колкото обиколи един бърз кон от изгрев до залез слънце, тръгвайки от Урдовиза и сключвайки кръга пак там. Султанът се съгласил.
Болярката решила да го надхитри и по нейна заповед странджалии оставили на няколко места добри коне. Сменявайки конете, девойката препускала цял ден и обиколилa почти цялата Странджа. Първият кон, препуснал и като последен, издъхнал от преумора под стените на крепостта пред северния залив на Урдовиза.
Султанът спазил дадената дума. Подарил селата на царицата като "царска земя", или Хасекия - от "хас" - чисто, свободно от данъци и "яка" - земя. Земята била освободена от всички данъци, освен димнина. А в чест на издъхналия жребец жителите кръстили северния залив с името Атлиман - залива на добрия кон.
Още от „“

Продължава издирването на изчезналите рибари
10:56, 30 ное 22 /
България отказа екстрадиция на руснак заради опасения от изтезания
10:06, 10 сеп 22 /
Морето изхвърли тялото на бесарабски българин край Созопол, друг се издирва
11:18, 03 сеп 22 /
Оставиха в ареста и тримата сирийци, задържани за катастрофата в Бургас
16:33, 28 авг 22 /Последни новини

Емоционална среща в Община Сливен с деца със специални потребности и успехи в плуването
09:24, 30 апр 25 / Регионални новини
Илюзията Универсална юрисдикция
08:05, 28 апр 25 / Idealisti
215 участници се включиха в XII издание на ретро парада в Сливен
14:37, 27 апр 25 / Регионални новини
Undisputed
07:50, 27 апр 25 / IdealistiИзбрани новини

Атлас – Карибски басейн
07:55, 01 май 25 / Idealisti
Зелените сами си спряха проекта за зелена енергия от ветропарк Осогово, с несъстоятелни мотиви
09:30, 01 май 25 / Регионални новини
А1 ще компенсира всички клиенти на мобилни услуги, независимо дали са изпитвали затруднения
08:13, 30 апр 25 / А1
Добави коментар