Множество балони, символизиращи редките болести, полетяха над МБАЛ-Бургас

14:49, 29 фев 16 25 328 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Множество разноцветни балони полетяха символично в небето над МБАЛ-Бургас днес точно в 13:00 часа по случай Международния ден на редките болести. Те бяха пуснати от лекари, доброволци, както и родители на деца с редки заболявания. Тази година инициативата протича под мотото „Присъедини се към нас, за да се чуе гласът на хората с редки болести“. Тя се провежда за 4-ти път в морския град и за 9-ти в страната. Целта на инициативата е да напомни за ежедневните трудности, пред които са изправени тези пациенти, както и да призове за по-силна обществена подкрепа.

„При нас към момента има регистрирани 63 редки заболявания. За Бургас мога да кажа, че има пациенти със заболяванията таласемия майор, хипофизарен нанизъм, болест на гуша, муковисцидоза и други“, каза Полина Мандаджиева, която е председател на Асоциация на пациентите с дефицит на растежния хормон и представител на Алианса за хора с редки болести за Бургас.

Своите балони днес пуснаха също малкият Християн и неговата майка Петя Йовкова. Момченцето страда от дефицит на растежния хормон.

„Болестта я откриха, когато синът ми беше на 2 годинки. За сега всичко е наред с него. Заболяването го открихме благодарение на личната му лекарка, както и на ендокринолог. Пратиха ни в София, където лежахме в педиатрията“, сподели майката на Християн.

По нейните думи, няма опасност за малкото момче, стига да се лекува  правилно, с точното лекарство, което трябва да се слага всяка вечер в един и същи час. Майката разказва още, че няма проблем синът й да посещава детска градина, но предпочита през повечето време сама да си го гледа вкъщи.

„Общо 64 човека в Бургаско получават лекарства, платени от Здравната каса, от които 23 са под 18-годишна възраст“, каза от своя страна директорът на РЗОК-Бургас д-р Таня Макшева и добави, че информацията за редките болести е по-малка, както и че те по-трудно се диагностицират. Понякога диагностиката идва по-късно във времето. Освен това редките заболявания имат различна степен на тежест. Едно и също заболяване може да бъде много силно изразено и съответно по-слабо.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама