Средностатистическият човек изпитва по-голямо желание за сладко вечер. Желанието за сладкиши вечер има както психологически, така и химически причини, обяснява ендокринологът Зухра Павлова от Международния научно-изследователски център на Московския държавен университет. Според нея първите са свързани с желанието да се нулират натрупаните през деня негативи, а вторите - с активното производство на инсулин по това време на денонощието.
„Сутрин човек може дори да не погледне шоколад, а вечер - да мисли само за него. Причините за това са две. Първо, вечер човек е уморен от всичко, което се е натрупало през деня, и иска да се отпусне. Не само да седи в тишина, но и за да намали негативните емоции, а най-лесният начин да направи това е с помощта на сладкиши. Второ, инсулинът е най-активен вечер. Това е хормон, който увеличава желанието за сладко. То е особено силно при хората с наднормено тегло“, казва Зухра Павлова в интервю за радио „Спутник“.
Лекарят препоръчва вечерното желание за сладко да се задоволява с продукти, съдържащи заместители на захарта, а не със захар.
„Препоръчвам на моите пациенти, ако вечер изпитват силно желание за сладко, да използват храни със заместители на захарта, а не захар. Съществуват заместители като стевия, еритритол или сукралоза. Първите две са естествени, а второто е синтетично вещество. Консумацията на продукти с подсладители дава психологическо и емоционално удовлетворение, но без допълнителни калории и без да стимулира синтеза на инсулин“, обяснява Зухра Павлова, цитирана от БГНЕС.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар