МОН купи на университетите софтуер за лов на плагиати

14:08, 20 юни 22 25 1597 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

Министерството на образованието и науката (МОН) ще плаща около 500 хил. лв. годишно за специализиран софтуер за откриване на плагиатство. Той ще бъде предоставен за безплатно ползване на всички заинтересовани - преподаватели, студенти и докторанти, Националния център за информация и документация (НАЦИД) и Комисията по академична етика към министъра на образованието и науката. 

Уличиха професор в плагиатство

Целта е всеки преподавател или студент да може да провери дали определена дипломна работа, дисертация, статия или друга разработка е автентична или авторът е взаимствал съдържанието ѝ, без да цитира коректно източника“, посочват от образователното министерство.  

Софтуерът е разработен в Полша. Към момента той се ползва в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Договорът е сключен с базираната в Румъния Plagiat-Sistem Antiplagiat prin Internet SRL след процедура по Закона за обществените поръчки. Той е със срок три години. След това ще се направи преглед на ефективността на продукта и ще се обяви нова обществена поръчка. 

МОН ще плаща по 2 лева на потребител годишно. Предвижда се системата за антиплагиантство да се използва от над 237 хил. студенти, докторанти, преподаватели и държавни служители. През следващия месец предстои инсталиране и конфигуриране на софтуера в университетите и другите институции. Паралелно с това ще бъдат обучени да го използват системните администратори и координатори по места.

Закупуването на специализирания софтуер е първа стъпка към разширяване на обхвата на проверките за плагиатство. В момента те се правят само за научните трудове, участвали в конкурси за академично израстване. С безплатното предоставяне на софтуера ще се даде възможност за проверка на всички сигнали, свързани с научно плагиатство и публикуване на недостоверни данни. 

Идеята е след промени в Закона за висшето образование това да се прави чрез двустепенна система за проверка. На първото ниво ще са институционалните комисии по академична етика в научните организации и висшите училища. Втората степен ще е съществуващата национална комисия по академична етика. Тя ще проверява само сигнали, обжалвани, след като са минали през първа инстанция.

Целта е да се създаде нетърпимост към плагиатството и към фалшификацията на данни в академичните среди, включително сред студентите и докторантите. МОН очаква въвеждането на софтуера да има превантивен ефект и системата на висшето образование постепенно да се изчисти от подобни практики.

Припомняме, че последният установен случай на плагиатство бе при зам.-министъра на икономиката в служебния кабинет Даниела Везиева. Тя обяви, че ще обжалва констатациите на Комисията по академична етика към МОН по законоустановения ред. Преди това Етичната комисия на Софийския университет единодушно обяви, че проектопремиерът на „Има такъв народ“ Петър Илиев е преписал 92 страници от свой колега в книгата си.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама