Цените на винетките за леките коли няма да се пипат, а за тол таксите се обсъжда леко повишение, обяви министърът на регионалното развитие арх. Виолета Комитова пред телевизия „България он еър“.
Така за четвърта поредна година цените на стикерите за леките коли ще останат без промяна. За последно цената им беше вдигната рязко в началото на 2018 г., като най-масовата винетка - едногодишната за лек автомобил поскъпна от 30 лв. на 97 лв.
Приходите от леките коли продължават да са основния източник за поддържането на пътищата. Към момента те осигуряват 75 на сто от приходите, което е около 280 - 300 млн. лв.. Останалите - около 80 млн. лв., идват от тежкотоварния трафик - камиони и автобуси, посочи арх. Комитова. Тя допълни, че пропорцията трябва да е обратната, защото тежките камиони рушат повече пътната настилка.
По тази причина в момента се обсъжда увеличаване на обхвата на платените пътища и повишаване на тарифите.
СБЛЪСЪК: Оправда ли тол системата вложените в нея пари?
В момента тежкотоварният трафик плаща само за 3115 км магистрали и първокласни пътища от общо 20 000 км републиканска пътна мрежа. Въпреки че са толкова малко, се оказва, че само част от всички поставени камери са следили трафика върху тези 3000 км, каза арх. Комитова.
Затова по думите ѝ „едно от първите неща, които вече са променени, е да се увеличи броят на камерите, които следят трафика“. В резултат се отчита и леко повишаване на събраните пари, каза регионалният министър.
Другата мярка, която в момента продължава да се обсъжда, е разширяването на обхвата на платените пътища за тежкотоварния трафик. „Още обмисляме - от 3000 км да минем на 6000 км или на 16 000 км платени пътища. Това е гъвкаво решение. Възможно е с подготовка и организация да обхванем по-голяма част от пътната мрежа“, посочи арх. Комитова.
Дискутира се и леко повишаване на таксите за камиони и автобуси, заяви регионалният министър. Тя повтори примера, който обикновено дава с автобус от Бургас до София. Той плаща 3.60 лв. тол такса за преминаване през 360 км, което е по 1 стотинка на километър.
„Но от една стотинка надолу не можем да сваляме, още обмисляме през колко стъпки да стане повишаването“, коментира арх. Комитова, цитирана от Mediapool.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар