Бившият шеф на Държавната консолидационна компания (ДКК) Анастас Гогов е уволнен заради катастрофа, в която е участвал със служебния автомобил, но управляван за лични нужди. Това съобщи министърът на икономиката Даниела Везиева пред журналисти в отговор на въпрос.
Анастас Гогов беше назначен на поста изпълнителен директор на ДКК от предшественика ѝ Кирил Петков, лидер на „Продължаваме промяната“, в средата на август.
Кирил Петков освободи директора на ДКК
На 18 август той е катастрофирал със служебния автомобил „Фолксваген Пасат“ на ДКК на магистрала „Тракия“, по информация на в. „Труд“. „На 21 септември директорският борд на ДКК се е събрал и е взел решението за уволнението. Аз, като принципал на дружеството само съм разписала документите и съм се съобразила с решението на ДКК“, обясни Везиева, цитирана от Mediapool.
Новите лица в ДКК
Вчера стана ясно, че назначените от Кирил Петков директори в Държавната консолидационна компания (ДКК) вече не са в холдинговата структура. Освен Анастас Гогов с директорския пост се раздели и Валери Белчев, след като зае поста на финансов министър във втория кабинет на Стефан Янев.
В сряда официално беше съобщено, че са назначени трима нови директори, които са спечелили местата след проведен конкурс от страна на Министерството на икономиката и вече са представители на държавата.
Новите лица са Александър Михайлов, Чавдар Христозов и Ваня Караганева.
Преструктурирането на ДКК
Икономическият минисър посочи, че продължава анализът за дейността на ДКК. Той ще покаже какви стъпки трябва да бъдат предприети за ефективното управление на мегахолдинга.
Кирил Петков имаше идея за преструктурирането на ДКК. Той обяви, че като начало от мегахолдинга се вадят държавните компании „Монтажи“, която минава на пряко подчинение на Министерството на икономиката, а „Еко Антрацит“ и „Екоинжгенеринг - РМ“ отиват под шапката на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Целта беше министерствата да имат контрол върху дружествата. На следващ етап от холдинга трябваше да бъдат извадени и оръжейните заводи.
Кирил Петков поиска директорски оставки във ВМЗ - Сопот
Министър Везиева съобщи, че продължава конкурсната процедура за избор на ново ръководство на ВМЗ Сопот. Въпреки решението на ДКК за освобождаване на четирима членове от ръководството на държавния оръжеен завод от втората половина на август, те ще останат на постовете си до приключването на конкурсната процедура, стана ясно от обясненията на Даниела Везиева.
Относно държавното дружество „Монтажи“, което получи 630 млн. лв. за ремонта на 416 язовира, тя каза, че работата по тях продължава. Ремонтът на 10 язовира изцяло е приключен и те са въведени в експлоатация. За други 28 водоема ремонтните дейности също са приключили и се оформят документи за предаване на ДКК. В момента текат ремонтни дейности на 138 язовира, каза Везиева.Успоредно с работата на строителите тече проверка на Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК) относно законността на ремонтите.
Стените на язовири до населени места – скъпи и без документи
Освен това дейността на ДКК се проверява от прокуратурата и Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ), напомни министърът на икономиката. Към момента няма публична информация тези проверки да са приключили.
Междувременно ДКК съобщи, че е изплатила годишен дивидент на държавата в размер на 8 298 082 лева, в съответствие със Закона за публичните предприятия относно определяне на общата дивидентна политика на държавата. Това е половината от печалбата на дружеството за 2020 г. и се случва за първи път от 2016 г. насам, след като правителствата на Бойко Борисов години наред го освобождаваха от плащане заедно с болниците.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар