Колко е поскъпнал животът в София за година?

11:00, 22 юни 21 / София 25 4249 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

София е станала по-скъп за живеене и работа град, като се изкачва с 15 места в сравнение 2020 година – на 165-то от 180-то. Това сочи годишното проучване на „Mercer“ за разходите за живот.

Ашхабад, столицата на Туркменистан в Централна Азия, е най-скъпият град за живеене и работа на емигранти в света. Следват Хонконг и Бейрут. Най-евтиният град в света е Бишкек, столицата на Киргизстан, следван от Лусака в Замбия и Тбилиси, Грузия.

Повече от половината от 10-те най-скъпи градове през 2021 г. се намират в Азия. Токио и Цюрих падат с по едно място на съответно четвърто и пето място, а Шанхай се класира на шесто, с едно място по-нагоре от миналата година. Сингапур се премесва от пето място на седмо. Топ 10 на най-скъпите градове се заключва от Женева на осма позиция, следвана от Пекин и Берн.

Историческо решение: Минималната работна заплата в Женева става 3714 евро

Класацията от 209 града измерва сравнителните разходи за повече от 200 артикула, между които жилище, транспорт и храна. Тазгодишната класация показва как COVID-19 е разклатил индекса, докато страните продължават да се борят с икономическите последици от пандемията. Това е добра новина за емигрантите в Дубай и Абу Даби, където цената на живота е спаднала. Причината - диверсификацията на икономиката на ОАЕ, която е намалила влиянието на ниските цени на петрола върху брутния вътрешен продукт и впоследствие дефлацията.

Икономиката на ОАЕ продължава да се възстановява от предизвиканото от пандемия забавяне, подпомогнато от мерки за икономическа подкрепа на стойност 388 млрд. дирхама. Правителствените инициативи също са спомогнали за подобряване на инвестиционните настроения. Те включват визи за чуждестранни пенсионери и разширяването на 10-годишната схема за златни визи.

Държавите в Топ 10 за живот и работа за чужденци

Проучването на „Mercer“ помага да се определят разходите за чуждестранни пакети за служители по международни задачи. Те зависят от фактори като колебания във валутата, инфлация на разходите за стоки и услуги и нестабилност на цените за настаняване. „Разходите за живот винаги са били фактор за международното планиране на мобилността, но пандемията е добавила изцяло нов слой сложност, както и дългосрочните последици, свързани със здравето и безопасността на служителите, дистанционната работа и политиките за гъвкавост, наред с други съображения“, каза Иля Бонич, президент и ръководител на стратегията на „Mercer“.

Слабостта на долара е понижила разходите за емигранти в САЩ, въпреки нарастващите разходи за стоки и услуги. Ню Йорк е класиран като най-скъпият град в САЩ, следван от Лос Анджелис, Сан Франциско, Хонолулу и Чикаго, установява проучването.

Междувременно засилващото се евро е довело до изкачване на няколко европейски града в класацията, като Париж се издига до 33-то място. Великобритания остава стабилна, като Лондон (18) и Бирмингам (121) се издигат съответно само с едно и осем места. Рим е на 47 – покачване от 65 през 2020г., Берлин е на 60-то – от 82, Мадрид – на 67-мо – от 87-мо, Прага – на 90-то – от 97-мо, Атина – на115-то – от 138-мо, Тирана – на 152-ро – от 163, Букурещ – на 160-то – от 174-то, Белград – на 163-то – от 183-то.

„Градовете в Обединеното кралство остават относително стабилни в класацията тази година, поради ниската инфлация и факта, че паундът остава силен спрямо всички основни валути по време на пандемията“, обясни Кейт Фицпатрик, лидер на глобалната практика за мобилност на Mercer за Великобритания и Ирландия.

Австралийските градове са се покачили в тазгодишния индекс, когато местната валута се е повишила спрямо щатския долар. Сидни е най-скъпият град в Австралия за международни служители, след като скача с 35 места, за да се класира на 31-во място в индекса, следван от Мелбърн, който се изкачва с 40 места до 59-то място, пише БГНЕС.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама