Финансовото състояние е основната причина много българи да се чувстват нещастни, посочват 42% от участвалите в социологическо проучване на IPSOS в 12 държави.
Изследването по поръчка на китайската компания "Хуауей" (Huawei) показва, че Гърция е другата страна с толкова висок показател за финансите като източник на тревога - 45%. В Полша водещият отговор е физическата форма на анкетирания - 29%, предаде „Дневник“.
За 18% от българите една ракия решава психичните проблеми
Когато стане дума за стрес и въпроса "Кое ви стресира най-много", показателите се променят навсякъде - 49% от българите отново посочват финансовите проблеми, във всички държави от анкетата отговорът е в порядъка на около 50%, а в Гърция е най-високият дял - 60%.
В България от IPSOS са анкетирали 400 души от цялата страна на възраст 18-55 години и след финансите по честота следват отговори за цялостното чувство за несигурност (46%), лични проблеми със здравето (44%) и такива на роднините (43%). Разликата от другите държави е, че последният показател е посочван при тях по-рядко - в Австрия например така са отговорили 35%.
Снимка: CanstockPhoto
Две трети (67%) от участвалите българи казват, че са силно или умерено стресирани. Специалисти казват, че трябва внимателно да се използва този термин, тъй като често нивото на умерен стрес - особено при градските жители - не е задължително да е нещо лошо, то е сигнал за това, че те са повече нащрек и внимават за опасности от околната среда.
На нивото на България са Унгария и Финландия, а като по-стресирани от българите са се определили анкетираните турци, поляци, литовци и сърби. Проблем е, че цели 13% от българите са казали, че са много силно стресирани.
Институцията с най-голямо доверие е... църквата
В търсене на отговор как анкетираните разпознават, че са стресирани, в България най-често (45%) посочват цялостно изтощение, отпадналост, умора. Всеки четвърти (39%) казват, че имат проблеми със съня, а почти една трета (30%) насочват към потенциални депресивни състояния, защото губят интерес и удоволствие от заниманията си.
Запитани дали вярват, че с нови технологии и устройства могат да помогнат да подобрят качеството си на живот, над половината (56%) отговарят положително, като този дял достига до 70% при търсещите начин да съберат информация за това как спят.
Добави коментар