С процедурна хватка от БСП успяха да си извоюват идването на премиера Бойко Борисов в парламента утре. При първото гласуване предложението им за изслушване за тол системата не мина.
При прегласуването обаче патриотите гласуваха „за“ и обърнаха решението. От ГЕРБ останаха сами и не спасиха премиера от въпросите на левицата.
БСП иска изслушване на Борисов заради тол системата, Нанков отговори
Партиите в управляващата коалиция не гласуваха единно и за попълването на състава на КРС. Вчера пък от ВМРО обвиниха ГЕРБ, че ги търсят само за работа и ги използват, когато трябва да си измият ръцете.
Червените първо искаха Борисов да говори от трибуната още днес, после си промениха мнението да го изчакат до утре. Подходиха с разбиране, че днес не бил в страната.
От ГЕРБ направиха каквото могат, за да облекчат престоя на лидера си Борисов в парламента. Прието бе с него да дойдат регионалният министър Петя Аврамова, шефът на АПИ Георги Терзийски и отговорникът за тол системата Олег Асенов.
АПИ: Тол системата тръгва на 1 март, няма План Б
От своя страна, Борисов съобщи, че е готов да се яви в парламента, въпреки че не се занимавал с тол такси. "ДПС и "Обединени патриоти" влязоха днес в добра координация с БСП. Аз не се занимавам с ТОЛ такси, но ме викат да ме питат", заяви Борисов на брифинг след среща с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Александруполис. "Ето, питайте гърците тук колко плащат за техните магистрали, за да са сигурни, боядисани, с нови мантинели, маркировки, на 5 години да се сменя асфалта, колко им струва това и всички българи, идвайки в Гърция, как го плащат. В България искате да е без пари, ние няма да можем да удържим по милиард, милиард и половина без тези такси", посочи премиерът.
Новата тол система не е готова да започне на 1 март и няма да издържи, предупредиха от транспортния бранш по време на дискусия в столичен хотел, съобщи БГНЕС.
Превозвачите посрещнаха с гневни викове проф. Олег Асенов от АПИ, който се опита да отговори на десетките гневни въпроси и да успокои сектора, че системата ще издържи натоварването. В залата се чуха викове защо на срещата няма представители на регионалното министерство.
Превозвачите заявиха, че един от проблемите са новите маршрутни карти, които се купуват за превозните средства. От фирмите в един глас заявиха, че на 1 март не знаят какво да правят, не знаят и какво да обясняват на техните клиенти.
В отговор на критиките проф. Асенов заяви, че са изпълнили поетите ангажименти към премиера Бойко Борисов. Превозвачите обаче скочиха и заявиха, че искат някой да им обясни какво става след 1 март. Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи призова държавата да въведе системата с всичките и дефекти, да не се политизират проблемите и да не се окаже, че ще превозвачите са спънали нейния старт.
"Още на 6 февруари поехме инициативата да уведомим МРРБ, съответно и премиера Бойко Борисов, че очакваме да има проблем, нямахме цени за бордовите устройства. За съжаление, едва на 19 февруари те излязоха и именно това взриви бранша. Дори да приемем условията на доставчиците, нямаме техническата готовност да стартираме с бордови устройства и GPS", обясни Милтенова.
Тя посочи, че ако в рамките на утрешния ден не се вземе решение, автобусите ще трябва да преуствановят дейността си на 1 март. Следващата среща между бранша и АПИ е насрочена за утре в 10.00 часа със заместник-регионалния министър Николай Нанков.
Добави коментар