Европейският парламент подкрепи отпадането на мониторинговия механизъм за България

08:51, 08 ное 19 / Политика 25 1959 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Евродепутатите дадоха зелена светлина за отпадане на мониторинга за България и Румъния в рамките на заседание на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент в Брюксел, съобщи евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев. Точките на заседанието, които включваха представяне на Комисията за напредъка на двете страни по механизма за сътрудничество и проверка бяха председателствани от българския евродепутат, който е зам.-председател на ресорната комисия.

ЕК потупа България и шамароса Румъния

Представителите на всички политически групи направиха изявления след презентацията от страна на ЕК, като се обединиха около тезата, че този механизъм вече не е ефективен.

„Многократно сме призовавали да се сложи край на този двоен стандарт спрямо България и Румъния. Докладите отдавна изчерпаха положителния си ефект и през последните години се използват единствено като инструмент за политически атаки срещу България и Румъния", коментира Емил Радев нуждата от отпадането на мониторинга.

Борисов: Отпадането на мониторинга не е подарък към правителството

Българският депутат отбеляза, че напредъкът от страна на България е достатъчен за изпълнение на ангажиментите, които страната е поела с присъединяването си в Европейския съюз относно реформа на съдебната система и засилването на борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

„Свидетели сме, че проблеми с корупцията и върховенството на закона има в целия Европейски съюз, а и борбата с порочните практики далеч не е по-ефективна в другите страни-членки", посочи Емил Радев, като призова за решителни стъпки от страна на ЕК за окончателното приключване на процедурата.

Мониторингът над България и Румъния продължава вече 12 години, след като по време на присъединяването на двете държави към Европейския съюз през 2007 г. беше създаден като преходна мярка за улесняване на двете страни за реформа на съдебната система, засилване на борбата срещу корупцията и организираната престъпност.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама