На 4 май 1715 г. В Париж е произведен първият сгъваем чадър. Всъщност чадърът се появява преди повече от 4000 г. в Китай. Сгъваемият модел обаче се заражда именно във френската столица. В Китай както и в Египет, чадърът е символ на власт. Само императори, царе и фараони са имали привилегията да го използват.
В Древен Египет се е изработвал от палмови листа и птичи пера, с украса от брилянти и злато - лукс, достоен само за фараоните и царете. За символ на власт и богатство е смятан и в Индия. Култът към чадъра завладява и африканските държави, където отново е символ на властта. От Изтока чадърите преминават в Древна Гърция и Древен Рим.
В Древна Гърция основно жените ползвали чадъри, но не само като аксесоар. На някои места държали чадъри над главите на жените от по-ниските социални слоеве като белег за тяхното подчинено положение. В Западна Европа се появяват най-напред във Франция през 17 в. Носят ги предимно жените, като за защита от слънчевите лъчи.
Чадърът се превръща в моден аксесоар, а французите го украсяват с ресни и рюшчета. Мария-Антоанета се разхождала с първия дизайнерски чадър със спици от китайски пера и имала специални носачи. Най-пищните и разкошни модели са от времето на Людовик XIV.
През годините са създадени много странни модели на тази толкова практична вещ. В САЩ например създали чадър за защита от улични нападения – с копче едновременно се разпръсква газ и се задейства вой на сирена. Друга странна приумица е чадърът-въдица.
Най-скъпият чадър е на стойност 50 000 долара и е изработен от италианската луксозна марка за мъже „Billionaire Couture“. Изработен е ръчно от крокодилска кожа, специално третирана за водоустойчивост.
Добави коментар