СБЛЪСЪК: „За“ или „Против“ задължителната имунизация?

10:00, 21 яну 20 / Сблъсък 25 3986 Шрифт:
Даяна Дюлгерова Автор: Даяна Дюлгерова

                                                                                                                   

С началото на новата година влезе в сила и новият имунизационен календар – ваксината срещу варицела става препоръчителна, реимунизацията срещу туберкулоза и пробата манту отпадат, намалява се и приемът на пневмококовата ваксина за децата до 6-месечна възраст – от 3 на 2 дози. В световен мащаб – отново имаме бум на епидемия от морбили, а междувременно проучване показа, че все по-малко европейци вярват във ваксините. България не прави изключение. Темата за ваксините не малко пъти е предизвиквала полярни мнения. Днес ще представим гледните точки на председателя на пациентските организации „Заедно с теб“ Пенка Георгиева и главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Все по-малко европейци вярват във ваксините. Трябва ли да има задължителни имунизации?

Според председателя на пациентските организации „Заедно с теб“ Пенка Георгиева трябва да има задължителни имунизации, но да бъдат съвсем малък брой, само основните.

На Запад ваксините не са задължителни, но обхватът на имунизираните е много добър – над 95-96% от децата. При нас ваксините са задължителни, но не успяваме да достигнем до този обхват, което създава риск от епидемии.

Здравният инспектор д-р Ангел Кунчев смята, че трябва да има имунизация, защото тя спасява децата от много болести, а задължителността зависи от доверието към медицината и лекарите. „Аз никога не съм разчитал толкова много на задължителността, защото ако някой родител не желае да имунизира детето си, той ще намери начин да не го направи. По-важно е да успеем да го убедим, защото не мисля, че има родител, който да не желае детето му да бъде здраво“, каза д-р Кунчев.

Възможното включване на варицелата в имунизационния календар предизвика спорове в последните няколко месеца. Трябва ли ваксината да стане задължителна?

От пациентските организации „Заедно с теб“ смятат, че ваксината срещу варицела не трябва да бъде включена в задължителния имунизационен календар.

В последните години у нас от варицела боледуват между 25-30 хил. деца годишно. Тази година се наблюдава увеличение. Почти всяка година има по един или два смъртни случая. 11 страни в Европа са включили варицелата в своя календар, други са я вписали като препоръчителна. Българите често си я набавят от Гърция, Австрия и Кипър.

Според д-р Ангел Кунчев родители искат ваксината да стане задължителна. Той обясни, че варицелата е най-лекият вид шарка и протича сравнително доброкачествено, за 5-6 дни. В около 1% от случаите има усложнения.

Здравният инспектор смята, че ако има единодушие в обществото, ваксината срещу варицела трябва да стане задължителна, за да има покритие на 80-85%. При ниско покритие се наблюдава ефект на изместване на боледуването от най-ранна детска възраст към младежката възраст, където болестта протича по-тежко и усложненията са по-чести.

Могат ли ваксините да причинят тежко заболяване, каквито са опасенията на голяма част от недоволните родители?

Пенка Георгиева отбеляза, че голяма част от родителите се страхуват, но не се работи с тях, няма обяснения и доказателства. „Грешка на институциите е, че заявяват категорично необходимостта, а не разсейват разумно страховете на родителите“, добави тя.

Ангел Кунчев каза, че не повече от 4-5% от родителите се опитват да избягват имунизации. „Създава се впечатление, че са доста по-голяма група, защото са активни, шумни, особено в социалните мрежи – разпространяват абсолютни измишльотини, откровени лъжи“, отбеляза той.

Ниската информираност често е причина за създаване на огромно напрежение в обществото. Допуска ли държавата прокарването на фалшиви новини около имунизациите? Достатъчни ли са действията за осведомяване на населението?

Председателят на пациентските организации „Заедно с теб“ твърди, че действията на държавата са крайно недостатъчни и неправилни. „Един-двама държавни служители се явяват в публичното пространство. Това не е достатъчно, за да се успокоят родителите“, посочи тя.

Д-р Ангел Кунчев също призна, че действията на държавата не са достатъчни, щом все още има страх сред родителите. Но, за да има ефективна информационна кампания са нужни много средства, а в повечето случаи общественото здраве не може да си ги позволи.

„Личните лекари са твърде заети и невинаги могат да отделят време за разясняване на майките“, заяви той и добави, че всички РЗИ-та в страната разговорят с родители и с общопрактикуващи лекари, непрекъснато публикуват информации на сайтовете си.  

Имат ли основание притесненията, че у нас задължителните ваксини са много наброй и продължават да се увеличават?

Пенка Георгиева смята, че притесняванията са основателни. „Нашият календар е един от най-тежките в Европа“, коментира още тя.

Здравният инспектор е на противоположното мнение. „Календарът ни е почти идентичен с този на развитите европейски страни. Ние положихме много усилия, и почти всичките ни препарати са същите, които използват в Англия, Франция и Германия, така, че българското дете да не бъде ощетено“, заяви той.

 

 

 

 

 

 

 

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама