„Убедена съм, че възобновяването на проекта АЕЦ „Белене“ е едно от решенията, които ще гарантират енергийната ни сигурност, ще допринесат за общата ни конкурентоспособност и икономически прогрес, както и за създаването на стабилно енергийно пространство в национален и европейски мащаб.“ Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на откриването на традиционната международна конференция “Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна сигурност”, организирана от Българския атомен форум.
В приветствието си от името на президентската институция Илияна Йотова изрази увереност, че този път темата за рестарта на АЕЦ „Белене“ няма да бъде използвана за политическо противопоставяне, а ще бъде оставена в ръцете на експертите. „С политическите пререкания не изглеждаме сериозно в очите на международните инвеститори“, посочи вицепрезидентът. По думите й с аргументите на професионалистите трябва да се отговори на въпросите и притесненията на гражданите.
Вицепрезидентът открои и други важни задачи, които стоят пред българския атомен отрасъл: проектът за продължаване срока на експлоатация на 6-и блок на АЕЦ „Козлодуй“; повишаването на топлинната мощност на реакторите на АЕЦ „Козлодуй“; изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци.
Илияна Йотова отбеляза необходимостта от сериозен и отговорен подход по отношение на ядрената безопасност и радиационната защита. По думите на вицепрезидента трябва да бъдат подготвени висококвалифицирани кадри, които да посрещнат предизвикателствата в енергийната сфера. „В това отношение наш дълг е да покажем пред младите хора перспективите, които се откриват пред тях за професионална реализация в областта на ядрената индустрия и свързаните с нея научни и приложни изследвания“, посочи Илияна Йотова.
Вицепрезидентът определи ежегодната конференция като добра платформа за осъществяването на важния дебат за развитието на ядрената енергетика и енергийната сигурност на България.
Конференцията, която се провежда във в.к. „Ривиера“ край Варна, продължава до 8 юни. В нея участват народни представители, посланици, български и международни енергийни експерти, млади хора, които се обучават в областта на ядрената енергетика. Повече от 300 са тазгодишните участници.
Добави коментар