Днес, от 12:00 часа Община Варна кани деца и родители на любопитно музикално приключение в Зала 1 на ФКЦ с любими песни, балет, фолклор и срещи с непознати интригуващи инструменти в най-новия спектакъл от програмата „Варненско лято за деца“.
Изпълнения на неочаквани инструменти и любими вечно зелени детски мелодии ще прозвучат в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 25 март, неделя. Концертът „Неочаквани солисти” ще посрещне пролетната публика с множество изненади и чудновати за малчуганите инструменти. Входът за деца и родители е свободен.
„Неочаквани солисти” е част от програмата „Варненско лято за деца“ - съвместна инициатива на Дирекция „Култура и духовно развитие“ на Община Варна, Международния музикален фестивал „Варненско лято“ и НУИ „Добри Христов“. Програмата е специално разработена за деца от начална училищна и предучилищна възраст, посвещава ги в тайните на музиката и ги подготвя да станат достойна аудитория на най-фестивалния град в България, градът, в който преди повече от 90 години се ражда първият музикален български фестивал – „Варненско лято“.
За пръв път малките зрители ще чуят един много видим, но обичайно стоящ в тишина инструмент в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център – органа. Ще научат повече за него и за други необичайни инструменти като вибрафона и електрическата цигулка.
Сцената ще бъде превзета от малки музиканти. В „Неочаквани солисти” ще се изявят ученици от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“. Малките зрители ще ги видят и чуят в неочаквани аранжименти: музиката от филма „Смело сърце” ще прозвучи на българска гайда вместо на блок флейта. Солист-тромпетист ще изсвири фамозната испанска песен „Гранада”, а малки балерини от класовете по балет ще украсят изпълнението му в танц с фламенко костюми и ветрила. Народният оркестър на НУИ „Добри Христов” за пръв път ще излезе в концерт от програмата „Варненско лято за деца” в пълния си състав с гайди, гъдулки, тамбури и тъпани.
Концертът продължава да разширява кръгозора и познанията на малките за хората, които създават музика – композиторите. Хорът на Училището по изкуства е подготвил блок с най-любимите произведения на фолклорна основа – сред тях „Ръченица” на Петко Стайнов, дори църковното песнопение „Тебе поем” на патрона на училището Добри Христов е включено по подходящ начин в програмата. Ансамбъл „Виолино” ще изпълни детските сърца с радост с неувяхващия хит на Виктор Чучков „Моля, кажете, не на шега, кой нарисува тази дъга”.
Добави коментар