„Влюбеният Шекспир“ радва варненци на театрална сцена

17:56, 21 яну 17 / Култура 25 400 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
„Влюбеният Шекспир“ е първата за годината премиера на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“. Спектакълът – ново заглавие не само за Варна, но и за българския театър изобщо, ще бъде представен за първи път довечера.

Драматизацията е на Ли Хол по сценария на Марк Норман и Том Стопард за филма „Влюбеният Шекспир“ на Джон Мадън, отличен със 7 награди „Оскар“. Адаптацията и постановката са на проф. Пламен Марков; сценографията и костюмите – на Мира Каланова; музиката – на Калин Николов.

Почти 2 години са продължили преговорите на Театрално-музикалния продуцентски център – Варна, за получаване на авторските права върху драматизацията на Ли Хол. Спектакълът сменя гледната точка – от историческата драма на Шекспир към любовната история с Шекспир, която – макар и базирана върху някои исторически лица, все пак е измислена. „Влюбеният Шекспир” се позовава на театрален дневник, в който Филип Хенслоу, собственик на театър и продуцент, си е записал кому какви пари е изплатил.

Много от героите, репликите и сюжетните похвати се отнасят до пиесите на Шекспир, така че в съвременното преживяване на Шекспир присъства и автентичният Шекспир. Хореографията и сценичния бой разработва Камен Иванов, младата и талантлива варненка Василена Ялъмов, сега студентка по сценография в НАТФИЗ, асистира на доц. Мира Каланова.

Адриан Филипов и Цветина Петрова изпълняват централните роли на Ромео и Жулиета, но в тази комедия за недоразуменията около написването на прочутата пиеса „Ромео и Жулиета” и забраната жени да играят в театъра, значение имат и всички останали персонажи.

С името на проф. Пламен Марков са свързани едни от най-успешните постановки на варненския драматичен театър както във времето назад, така и през последните години. Сред тях са  „Ричард III” с 3 награди ИКАР, „Вуйчо Ваньо”, „Ревизор”, „Ретро”, „Брак по принуда”.

„Любовта не е единно „чистофайническо“ чувство и по тази причина „Влюбеният Шекспир“ би трябвало да стане едно полифонично представление – разнообразно, с много жанрови промени, с любопитни сюжетни линии, с добро чувство за хумор – споделя проф. Пламен Марков предпремиерно. Той се е постарал в постановката да запази свободния, даже фриволен дух и остроумието на едноименния филм, както и мечтата за творчество от „Били Елиът“ - филм на автора на драматизацията Ли Хол, който също много харесва.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама