Археологическият обект „Римска баня“ в Добрич е почистен, съобщиха от общината. Години наред ценният паметник на културата, който е част от древната история на Добруджа, бе занемарен и неподдържан.
Въз основа на откритите при разкопките монети се смята, че банята е била ползвана през втората половина на ІІІ век и първата на ІV век. По това време Добруджа е част от Римската империя - провинция Скития.
Римската баня в Добрич има шест помещения, всяко от тях със специфични функции – съблекалня, басейни за студени, умерени на температура и горещи процедури, горивна камера. Размерите на цялата късноримска баня са около 23 на 11 метра. Строена е по всички закони на римската архитектура - имала е пещ, гореща част, басейн за хладка вода и съблекалня. Запазената мраморна облицовка напомня за грандиозна и изискана постройка.
Римската баня е паметник на културата и е неразделна част от историята на Добруджа, посочват от местната управа.
От местната структура на Движение „Възраждане“ съобщиха, че почистването е извършено по техен сигнал. „Надяваме се, че поддържането в добро състояние на римската баня, която е един от многото културно-исторически обекти в Добрич и е включена в редица туристически пътеводители, ще продължи и занапред, а няма да бъде занемарена отново и почистена едва след подаването на поредния сигнал“, твърдят от движение „Възраждане“, предава БНР.
Добави коментар