Една от най-големите музейни колекции на икони на Светите братя Кирил и Методий притежава Регионалният исторически музей в Добрич, съобщи уредникът от отдел „Възраждане” Надежда Иванова.
Тя е част от колекцията „Икони от Добруджа“, която включва 209 творби, образци на възрожденската иконопис. Колекцията е призната за част от националното иконно богатство. В нея особено впечатлява колекцията икони „Св. св. Кирил и Методий“.
В Добруджа до днес са оцелели единадесет икони с изображение на славянските просветители – братята Кирил и Методий. Иконите са възрожденски, рисувани през втората половина на ХІХ век. Всички са с еднаква композиция – представят двамата просветители заедно, но в различни варианти. Четири от иконите, дело на шуменския зограф Никола Василев, показват братята на фона на исторически пейзаж. Други две са на чист, философски обобщен фон, а пет са със символа на познанието – глобус в средата на иконата.
На три от добруджанските икони “Св. Св. Кирил и Методий” има такива ктиторски надписи. До днес са открити само потомците на ктиторите “Димитър Новачков и чеда их” на иконата от с. Победа. Те са особено горди от будната гражданска съвест и жеста на своите прародители, избрали не друг светец, а точно корифеите на познанието – братята Кирил и Методий.
Добруджанските икони “Св. Св. Кирил и Методий” са един своеобразен, цветен празничен разказ за историческия подвиг на Солунските братя. Те са израз на признание и съпричастност към тях и тяхното дело. Отдавна са превърнати от култов предмет в просветителско и политическо табло на своето време.
При всички добруджански икони “Св. Св. Кирил и Методий” се усеща специалното отношение на зографите от епохата на Възраждането към тях.
Добави коментар