Майки на деца с увреждания от Добрич излязоха на пореден – пети протест, за да поискат гарантиране на личната помощ за децата си. Те изразиха своята солидарност с националния протест в столицата днес.
Стела Илиева е майка на 10-годишната Александра, която е с детска церебрална парализа и епилепсия. По думите й, децата с увреждания у нас са невидими за цял живот, но най-невидими след 18 години. Тя припомни, че държавата раздели децата с увреждания, осигурявайки 930 лева помощ за тези до 18 години с над 90 % увреждания, а навършилите пълнолетие останаха с пенсия от 136 лева. „С години те растат, имат нужда от по-големи грижи, от повече средства. Родителят е затворен вкъщи, за да отглежда детето си. Започнахме да чуваме, че цели семейства умират. Майката починала, детето измръзнало или умряло от глад след нея. И това в 21 век, което е много страшно“, заяви Илиева, която е организатор на протеста в Добрич.
„Всяко дете, независимо на колко години е, има нужда от грижи, докато е живо. Не искаме да ни делят на малки и големи. Трябва да има цялостна политика за хората с увреждания“, заяви друга майка.
Емилия Колева е вдовица на 46 години. Синът й е на 24 години и страда от мускулна дистрофия. „Неговата диагноза е тежка, прогресивна, нелечима и с годините се усложнява. Той не може дори сам да пие вода, има нужда от денонощна грижа, а държавата ни отпуска някакви си 4 часа за личен асистент“, споделя майката. Месечно семейството разполага с 450 лева – пенсия и възнаграждение за личен асистент. Успяват да оцеляват, но Емилия не може да си позволи да купи по-добър компютър на сина си, да го заведе на санаториум или да му купи подходяща количка, която струва 13 000 лева, а държавата отпуска 3 000 лева. Счита, че, ако помощите и за лицата с увреждания над 90 % над 18 години станат 930 лева, ще могат сами да ги изразходват за нуждите на детето, а който има възможност дори да започне работа и да наеме личен асистент. Самата Емилия Колева преди е имала собствен бизнес, който се е развивал добре, докато не се наложило да остане у дома, за да се грижи за сина си. Веднъж сме обречени от съдбата, а втори път – от държавата, споделя майката. И допълва: „Радваме се на всеки ден и всеки момент от живота, защото зная, че утре денят ще е по-тежък“.
Исканията на протестиращите са да се обърне внимание на Конвенцията за защита на правата на хората с увреждания от 2006 г. Те настояват за електронен регистър на лицата с увреждания, който точно и ясно да определи степента на увреждане и от какво точно има нужда конкретното лице. Друго искане е хората с увреждания и родителите на деца с увреждания да получават финансиране за лична помощ от републиканския бюджет в размер, не по-малък от две минимални работни заплати. Държат да се ускори въвеждането на електронна здравна карта, която ще дава най-ясна представа за здравословното състояние на пациента.
По-късно майките блокираха за кратко движението по булевард „25 септември“.
Добави коментар