Окръжният прокурор на Добрич обвини държавните контролни органи в бездействие

16:29, 06 апр 17 25 522 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

За поредна година Окръжната прокуратура в Добрич отчита много малко постъпили от органите на изпълнителната власт сигнали за нередности и нарушения. Това заяви окръжният прокурор Пламен Николов. Според него, липсата на данни за престъпления в тази насока говори за бездействие от страна на ведомствата и техните служители.

Според отчета за дейността на държавното обвинение за миналата година, няма нито един получен сигнал от Сметната палата. По сигнали на НАП са образувани 19 преписки, по 12 от тях са образувани досъдебни производства. „Според нас, това е крайно недостатъчно на фона на големия брой ревизионни актове, които те съставят, при които има констатирани дължими на държавата данъци над 3000 лева и констатации за вероятно укриване на данъци“, коментира Пламен Николов. Той допълни, че естественият резултат на всичко това е намален брой досъдебни производства, които са образувани за престъпления против данъчната система.

За цялата 2016 г. е постъпил само един сигнал от Агенцията за държавна финансова инспекция и по него е образувана преписка. От Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол за последните три години няма получен нито един сигнал. От Агенция „Митници“ в Добрич за цялата 2016 година има получен в прокуратурата един сигнал за нередности. И по него е образувана преписка. По сигнали на ДАНС има образувани две преписки, колкото са и сигналите за цялата минала година. „Няма как при тези бройки да не направим извода, че държавните контролни органи със седалище в област Добрич, представляващи особени юрисдикции, т.е. тези, които могат да налагат административни наказания, силно са занижили контролната си дейност. Това се вижда, между другото, и от броя на административно-наказателните производства, които се образуват по реда на Закона за административните нарушения и наказания, каза Николов.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама