Временни мерки за защита на района на Калиакра разгледа днес Министерският съвет. Те са в изпълнение на Решение на Съда на ЕС по дело С-141/14 на Съда на Европейския съюз. С тях се налага временно ограничаване на дейностите в територия на защитената зона „Комплекс Калиакра”, съобщиха от правителствената пресслужба.
През януари 2016 г. Съдът на ЕС постанови решение, с което осъди България за нарушаване на европейското екологично законодателство – допускане на действия, които могат да причинят увреждане на видове и местообитания, опазвани в защитените зони в Калиакра.
За изпълнението на решението на Съда на ЕС бе сформирана междуведомствена работна група за анализ и формулиране на необходимите спешни мерки. Министърът на околната среда и водите издаде заповед по чл. 19 от Закона за биологичното разнообразие, с която бе наложена забрана за извършване на действия, застрашаващи местообитанията в района на Калиакра.
Съгласно постигнатите с Европейската комисия през ноември 2016 г. договорености, България ще представи до 31.03.2017 г. Интегриран план за управление на трите защитени зони в района на Калиакра. Разработката е дело на екип експерти от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания на Българската академия на науките. След представянето му в Брюксел, Планът ще бъде публикуван за обществено обсъждане и всички заинтересовани страни, както и населението в региона, ще могат да представят своите становища. До одобряването на Интегрирания план ще действат Временните мерки за защита.
Целта на Интегрирания план за управление на трите защитени зони е установяването на трайна регулация и дългосрочна устойчивост на развитието на район Калиакра, като осигури балансирано развитие на регион, без увреждане на уникалните за целия Европейски съюз видове и местообитания. Предприетите от България спешни мерки са акт на изпълнение на съдебното решение и целят предотвратяването на последващи значителни финансови санкции за страната ни.
Припомняме, че на 14 януари Съдът на Европейския съюз реши, че България е нарушила правото на Съюза, защото :
– не е включила изцяло териториите на орнитологично важните места в специалната защитена зона в района на Калиакра (нарушение на някои разпоредби от Директивата за птиците)
– е одобрила проектите „АЕС Гeo Eнeрджи“, „Дисиб“ и „Лонгман инвестмънт“ на територията на орнитологично важното място в района на Калиакра, която не е била, а е трябвало да бъде класифицирана като специална защитена зона (нарушение на някои разпоредби от Директивата за птиците)
– е одобрила проектите „Калиакра уинд пауър“, „ЕВН Енертраг Каварна“ и „Вертикал — Петков и с-ие“, както и проекта „Трейшън клифс голф енд спа резорт“ съответно на територията на специалната защитена зона в района на Калиакра и специалната защитена зона в района на Белите скали (нарушение на някои разпоредби от Директивата за местообитанията)
– от една страна, не е оценила правилно кумулативния ефект на проектите „Уиндтех“, „Брестиом“, „Еко Енерджи“ и „Лонгман инвестмънт“ на територията на орнитологично важното място в района на Калиакра, която не е била, а е трябвало да бъде класифицирана като специална защитена зона, и от друга страна, въпреки това е разрешила осъществяването на проекта „Лонгман инвестмънт (нарушение на някои разпоредби от Директивата относно оценката на въздействието на някои публични и частни проекти върху околната среда).
Добави коментар