Поклонение пред Братската могила, известна още като Могила на черната батарея, край село Паскалево се състоя днес по повод Националния празник на Република България 3 март.
Преди 139 години на 10 януари руски войски воюват с турците за освобождаването на с. Паскалево, на няколко километра преди селището. След ожесточени боеве с вражеската батарея, наречена „черна”, загиват 53 руски войници и двама офицери – Василий Котелников от 15-и Донски казашки полк и Антон Брондзински от 67-и Тарутински полк. На 10 януари 1878 г. селото е освободено. Признателните българи издигат паметник през 1879 г., известен като „Могила на черната батарея”.
„Намираме се на място, през което преди 139 години е преминавал фронтът на бойните действия за освобождаване на град Добрич и околните села“, каза в словото си кметът на Паскалево Живко Желев. На това място са погребани 53 руски войници и двама офицери, дали живота си за една цел – освобождението на България от османско робство. „За повечето българи тази война е освободителна, но други в днешно време я наричат завоевателна. За мен лично важното е, че след тази война на картата на Европа отново се появява държавата България и нейното население с гордост носи името българи и че това население не може и не трябва да забравя загиналите”, добави той.
Присъстващите почетоха паметта на жертвите с едноминутно мълчание и поднесоха венци и цветя пред Братската могила. 6-годишният Виктор от Паскалево развълнува присъстващите с изпълнението на стихотворението „Здравствуйте, братушки”, а жените от клуб „Отдих” представиха възрожденски песни.
Проявата бе част от тържествата в община Добричка по повод Трети март, които преминаха под наслов „България помни“.
Добави коментар