Набират дарения за документален филм за отец Георги от Жегларци
09:41, 27 дек 16
25
721
Шрифт:
Родът на отец Георги Пейчев от село Жегларци, Добричко, дава на Църквата повече от 10 свещеници. Десетки бяха възпитани и насочени от него към Духовната семинария и Духовната академия.
Семейството му се преселва от Северна Добруджа (днес на територията на Румъния) и се установява в Жегларци през 1940 г. Тогава там няма храм. През 1962 г. с брата си решават да дарят бащината си къща за молитвен дом и през 1965 г. църквата е осветена. Едва след промените, в началото на 90-те години, селото се сдобива с нов храм. Междувременно Георги Пейчев завършва паралелния курс на Софийската духовна семинария на гара Черепиш и скоро става свещеник. При създаването или по-добре възстановяването на Доростолска епархия през 2001 г. с. Жегларци попада в нейните граници. До последните години о. Георги завеждаше и други села наоколо. При комунистическия атеистичен режим отец Георги е притесняван, притискан, всячески му е въздействано да не насочва по пътя си своите синове и родственици, както и много други от региона. Приживе пред къщата му и малкия домашен храм постоянно имаше коли с регистрации от цяла България. В последните седмици, когато се разчу, че е тежко болен, за 2-3 дни през дома са минавали по 500 човека, съобщиха децата му.
Отец Георги е физически и духовен баща, чичо и дядо на около двайсетина свещеника на Българската православна църква из всички епархии, включително и в Страсбург. Тримата синове на отец Георги – отец Стоян, отец Иван и отец Марин също са свещеници, както и седем от племениците му, а също и трима негови братя – отец Георги служи в София, отец Марин – в Плевен и отец Недялко – във Ветрино. Иконом Стоян Иванов, който дълги години бе архиерейски наместник в Добрич, също е сродник на отец Георги Пейчев.
На погребението му през февруари миналата година присъстват стотици миряни от цялата страна Доростолският митрополит Амвросий, както и петдесетина свещеници от Добрич, Силистра и Русе, от Варна и Бургас, от София и чак от Страсбург.
Дарения за филма могат да се направят в:
Банка: „Уникредит – Булбанк“, клон „Св. Неделя“ "ИСКОНИ4 ЕООД I BAN: BG89UNCR70001518804874
или с пощенски запис до: "ИСКОНИ" ЕООД София 1000, ул. "Княз Борис Първи" № 107 МОЛ: Галя Тодорова
Като „основание“ за превода и в двата случая попълнете така: дарение за филма „Заветът на воина“.
Отчетът за получените и изразходваните средства ще публикуваме на портал www.iskoni.com в проекта „Искони бе Слово“ на два етапа: на 20 февруари и на 20 април 2017 г.
Още от „“
Американец скочи от блок в Добрич и уби пешеходец
10:43, 13 юли 22 /Жена е била жестоко убита в Тервел, издирват бившия й съпруг
15:23, 28 дек 21 /
Обновена
Капитанът на „Вера Су“ и помощникът му остават за постоянно в ареста
19:05, 08 окт 21 /
Обновена
Добави коментар