Един от най-успешните сезони отчитат рибарите от Северното Черноморие
11:56, 06 дек 16
25
955
Шрифт:
Самият той се занимава с риболов още от 5-6-годишна възраст, когато за първи път е влязъл в морето с лодката с баща си. Наложило му се да се справи с морската болест, също като своя баща. Макар и едва четиригодишен, неговият син също проявява интерес и вече има професионална въдица и професионална макара. Дори камиончетата вкъщи са с колесари с лодки. Всичките му играчки са свързани с морето. Има и първите уловени риби, разбира се, с помощта на татко.
По думите на Лучиянов, тази година в района на Балчишкия залив, Калиакра, пасажите от сафрид са били в изобилни количества от началото на юли до края на август-септември. Към средата на август са дошли първите пасажи от циганка или дребен паламуд, които в началото на септември вече са били хубави, големи паламуди от по 700-800 грама до килограм и половина. През тази година са се появили и туруци – едър паламуд от 2-3 килограма. В началото на септември дойдоха първите пасажи от чернокоп, който също е бил в изключително изобилни количества. „Около 20 септември дойде и царят на рибата – лефера. Той се задържа по Северното Черноморие докъм 15 октомври, след това се премести по Южното Черноморие, а към края на октомври мигрира към Турция. Паламудът се задържа до края на октомври по нашите брегове. Изключително изобилие от паламуд – за около 6 часа се хващаха по 100-150 риби на въдица, разбира се, от Fishmaster-а”, сподели Лучиянов.
Според него, принос за този добър риболовен сезон има фактът, че по цялата акватория на Черно море, водата е чиста. „Всякакви приказки, че водата е мръсна са от нихилистично настроени българи, които говорят глупости, без да са наясно за какво става въпрос. Истината е, че водата е чиста. Това се обяснява, че, на практика, по цялото българско крайбрежие, по румънското има изградени пречиствателни станции. Това преустанови тровенето на дребната рибка, която достигна своето развитие и това доведе от изобилие от храна за по-едрите риби – сафриди, които пък са храна за едрия хищник – паламуд, чернокоп и т.н. Рибарите също станахме много, но рибата не може да намалее от това, че въдичарите ловят риба”, сподели Лучиянов. Той изрази надежда, че професионалните рибари коректни спрямо морето и няма да злоупотребяват, за да може всички да се радват през следващите години на такъв богат улов, какъвто беше през тази година.
Тази година се е забелязало и връщането на някои видове риби в Черно море. Улавяни са сардини, които се смятаха за изчезнали в Черно море. Започнали са да се появяват риби, които не са традиционни за нашето море. Има уловени екземпляри туна от рода Бонито, които не са се наблюдавали тук и се предполага, че са навлезли през Босфора. „Стари рибари твърдят, че последните пасажи от туна са видени край Калиакра през 50-60-те години на миналия век. Уловените тази година екземпляри не са големи – 1-2 килограма. Различни средиземноморски риби като сарпа също са влезли през Босфора. Предполагам, че причината е общата промяна на климата”, споделя Виктор Лучиянов.
На 12 януари той заминава на риболов в тайландския залив на Индийския океан. Там лови риба меч, грубъри, selfish, кралска скумрия и др. Това е т.нар. риболов Big-game fishing, при който се ловят големи риби – 15-20 до 50-100-килограмови риби.
По думите му обаче, за истинския рибар няма никаква разлика дали ще хваща маломерна рибка от 20-30 грама тук или риби по 100 кг. там. „Удоволствието за истинския рибар е от самото надхитряне на рибата. За жалост, малко са все още хората, които споделят новата тенденция – лови и пусни, дай живот наново. Има вече последователи. Мога да се похваля, че миналата година имах няколко големи риби – от порядъка на 40-50 кг, на които дадох живот отново”, сподели Лучиянов. Според него, и българските рибари занапред ще се отнасят по-благородно към рибите, които им доставят удоволствие да бъдат уловени. Тръпката за един рибар не е консумирането на рибата, а нейното надхитряне и улавяне, смята Професорът.
По думите му, риболовът е едно много хубаво хоби. „За мен риболовът е хоби, макар някои да се шегуват, че Fishmaster-ът отдавна е минал към професионалистите, защото количествата риба, които улавям са доста. Но, аз съм богат на приятели човек и има с кого да я споделям”, обяснява Виктор Лучиянов. Без значение дали ще хване или не риба, той е способен да излезе сутринта по тъмно и да се върне по тъмно вечерта. „Самото присъствие в морето за мен е толкова зареждащо и освобождаващо от злободневните проблеми, че не може да бъде сравнено с нищо друго. Това е абсолютен релакс, терапия”, категоричен е той.
Според него, най-важните качества, които човек трябва да притежава, за да е рибар, е да има благородна душа и търпение. „Трябва да се научим, че не трябва да уловим всичката риба в морето. Да бъдеш благороден към живота на рибите е на първо място. Отделно е и търпението, което е нещо изключително важно за добрия рибар. Защото, истинската слука ще дойде след много търпение”, обяснява Fishmaster-а.
На трапезата му на Никулден тази година ще има солено веян паламуд. Рецептата е наследил от баща си, а той от своя баща.
Ето и рецептата: Взема се паламуд, почиства се добре. Поставя се в съд, който е с дупки на дъното. Взема се морска сол. Рибата се слага по гръб, пълни се цялата със сол и буквално се заравя в морска сол, на няколко реда, докато свърши паламудът и позволява съдът. Оставя се на хладно място, някъде, където да не го грее слънцето, и се оставя минимум 40 дни. От дупките започва да изтича слуз, която се изсмуква от рибата. След 40-ия ден се вади толкова риба, колкото смяташ да консумираш през следващите 10 дни. Рибата се измива от морската сол, като останалата риба може да стои и 6 месеца. Рибата се поставя два пъти по 12 часа в сладка вода. След това се слага на проветриво и хладно място, за да може да се вее. Най-добре на сенчеста тераса, която е проветриво място. След около седмица е готова за консумация. Не може да се опише с думи колко е вкусно и приятно за зимните вечери, особено за вечерите около Никулден.
Още от „“
Американец скочи от блок в Добрич и уби пешеходец
10:43, 13 юли 22 /Жена е била жестоко убита в Тервел, издирват бившия й съпруг
15:23, 28 дек 21 /
Обновена
Капитанът на „Вера Су“ и помощникът му остават за постоянно в ареста
19:05, 08 окт 21 /
Обновена
Добави коментар