Световен ден за борба с остеопорозата и йоддефицитните заболявания
07:46, 20 окт 16
25
414
Шрифт:
Кампанията, провеждана в цял свят под егидата на Международната фондация по остеопороза цели популяризиране на ранната профилактика на заболяването, което засяга всяка трета жена и всеки пети мъж над 50-те, водейки до тежка инвалидизация, зависимост от грижите на другите и дори смърт.
Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания. Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена “тихия крадец”.
Профилактиката на остеопорозата трябва да започне още от ранна възраст, когато се формира костната маса на организма:
Балансираният и пълноценен хранителен режим е изключително важен! Трябва да се приемат ежедневно мляко и млечни продукти, тъй като са богати на калций, който е необходим за здравината на костите. Да се повиши консумацията на риба, пресни плодове и зеленчуци, ядки, както и на храни, богати на фитоестрогени - соя, бобови растения и зърнени храни, които са особено подходящи за жени в напреднала възраст; Да се повиши двигателната активност – ходене, бягане, аеробика, танци и др. физически упражнения водят до заздравяване на костите. Всекидневната двигателна активност помага на костите много повече, отколкото един час активно спортуване 2 – 3 пъти седмично; Да се прекарва всеки ден поне 30 минути на слънце, тъй като слънчевите лъчи достигайки до кожата, подпомагат производството на витамин Д в организма, необходим за изграждането на костната тъкан; Ограничаване и намаляване до минимум на нездравословните навици и привички: тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, прекомерна консумация на кафе, захар, готварска сол, защото те ускоряват костната загуба от организма, особено когато приемът на калция с храната е недостатъчен.
На този ден се отбелязва й Световният ден за профилактика на йоддефицитните заболявания. Тези болести заболявания представляват глобален медико-социален проблем, който засяга над 1,5 милиарда души в целия свят. Йодният дефицит, наред с гладуването, се явява една от главните причини за непълноценното развитие на големи групи от населението. Ето защо, Световната здравна организация (СЗО) отделя изключително внимание на този проблем, като стимулира и подпомага въвеждането на широко мащабни програми за ликвидиране на йоддефицитни заболявания в световен мащаб.
България е част от Балканския йоддефицитен регион, тъй като голяма част от територията й е с намалено количество йод в почвата и водата. Йодният дефицит и причинените от него заболявания и нарушения могат да бъдат предотвратени чрез системна йодна профилактика. Универсално средство за масова йодна профилактика е йодираната готварска сол, която се използва от населението, в заведенията за обществено хранене и обектите за производство на храни.
Ежедневната употреба на йодирана сол в количество не повече от 5 грама (1 чаена лъжичка) предотвратява йоддефицитните заболявания, посочват от РЗИ.
Още от „“
Американец скочи от блок в Добрич и уби пешеходец
10:43, 13 юли 22 /Жена е била жестоко убита в Тервел, издирват бившия й съпруг
15:23, 28 дек 21 /
Обновена
Капитанът на „Вера Су“ и помощникът му остават за постоянно в ареста
19:05, 08 окт 21 /
Обновена
Добави коментар