В село Житен почетоха един от лидерите на работническото движение Донка Христова

19:36, 06 сеп 16 25 939 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
В село Житен днес бе открита паметна плоча – барелеф на Донка Христова, защитавала правата на работниците и на жените. На тържеството в селото присъстваха областният управител Детелина Николова, зам.-кметът на Община Генерал Тошево Георги Георгиев,  акад. Георги Марков,  историците Радослав Симеонов от Регионалния исторически музей в Добрич и Петър Бойчев от музея в Тутракан.  Гости бяха и членовете на делегацията от Украйна, които пристигнаха за честванията на 100-годишнината от Добричката епопея. Сред тях е Сергей Стоянов - племенник на генерал Иван Колев.

Инициативата за изграждането на плочата-барелеф е на Филип Филипов – жител на с. Житен.

Донка Христова е родена на 12 април 1911 г. в многолюдно семейство в с. Житен. От ранно детство се е борила с бедността, немотията и несгодите. На 12-годишна възраст започва да се труди в малка плетачница на Атанас Консулов в Добрич. Става фабрична работничка. Става инициатор на стачката на работещите във фабриката през 1928 г., поради което е уволнена. След това започва работа като словослагател в печатница. Поради участието й в голямата антивоенна стачка през 1931 г. отново е уволнена. Попада в редиците на младежката организация на работническата партия и се превръща в един от нейните най-уважавани и популярни лидери. Със съпруга си унгарец Гюла Сима е изпратена на партийна работа в Кюстенджа. През 1933 г. двамата са арестувани и хвърлени в затвора. Следват месеци на изтезания и мъчения. На 1 юли 1934 г.  ражда дете Вили.   След като обвиненията не са доказани, е освободена от затвора и заминава за Търгу Муреш, където живеят родителите на съпруга й.

През 1935 г. Донка Сима е изправена пред изключително трудната дилема – да продължава обществено-политическата дейност в Букурещ или да бъде грижовна и всеотдайна майка.  Тя се качва на влака и заминава за Букурещ, където работи в нелегална печатница за издаване на вестник „Скънтея”. По-късно тя е арестувана и подложена на нечовешки мъчения в подземията на полицията. През 1936 г. е изправена пред съда, където сама се защитава. Там тя казва: „Разделих се с моето дете- за да покажа на хилядите майки пътя към щастието на техните деца. Чрез мен говорят и онеправданите и изтерзани майки”. Осъдена е на 10 години лишаване от свобода при строг тъмничен режим в затвора „Дофтана”, а после и в женския затвор „Въкърещ”, където е изтезавана, отказано й е лечение. Затворничките обявяват гладна стачка,  за да принудят управата на затвора да я изпрати на лечение, но е късно. Умира на 8 юли 1937 г. Погребана е в Букурещките гробища „Изворул Ноу”. През 1947 г. над гроба й е издигнат паметник.

Пред паметна плоча – барелеф на Донка Христова говориха акад. Георги Марков, кметът на с. Житен Илия Илиев. Областният управител Детелина Николова поздрави жителите на селото и гостите със 131-годишнината от Съединението на Княжество България и Източна Румелия, както и за изключително родолюбивата инициатива.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама