Археолози от Франция и Канада се включиха в проучването на крепостта Залдапа
14:48, 11 юли 15 / Култура
25
404
Шрифт:
У нас са двама докторанти на Паскал Шевалие от университета Клермон Феран във Франция, доц. Доминик Моро от университета в Лил, както и проф. Никола Бодро от Канада. Техните научни интереси са в областта на късната античност, като период.
Чуждестранните учени помагат на колегите си от Регионалния исторически музей в Добрич, които за втора година извършват археологически проучвания на крепостта.
Залдапа за първи път е проучвана преди век от братята Шкорпил, но оттогава български археолози не са го изследвали. Между двете световни войни там са работили и румънски археолози, но цялата информация е отнесена в Румъния. Обектът е познат на археологическата общност, благодарение на изследванията на доц. Сергей Торбатов. През последните 20-25 години безжалостно бе подложен на иманярските набези. Със старта на проучванията през миналата година те са прекратени, посочи още Йото Валериев.
Разкопките на крепостта тази година започнаха в началото на юли. Осигурено е финансирането в размер на 10 000 лева от бюджета на Община Крушари и 8 000 лева – от Министерството на културата. По проект за трудова заетост на общината има и седем работници, които помагат на учените.
Археолозите продължават проучването на ранно-християнската епископска базилика, която бе открита миналото лято. Тя е уникална с размерите си и намереният фрагмент от червена мраморна колона. Там бяха намерени над 400 монети, кръстове, култови предмети, много мраморни елементи. Южно от базиликата се намира много интересен комплекс, в който археолозите се надяват да попаднат на епископската резиденция
Чуждестранните специалисти събират данни за Залдапа, както и за други крепости в региона, които да послужат при кандидатстването им с проекти за финансиране за тяхно участие в разкопките на крепостта в бъдеще. За целта те ще трябва да получат одобрение от Националния археологически институт в София и Министерството на културата. Очаква се това да се включат в разкопките най-рано през 2017 г. Основната им цел е обучение на студенти и докторанти.
Още от „Култура“

Американец скочи от блок в Добрич и уби пешеходец
10:43, 13 юли 22 /
Жена е била жестоко убита в Тервел, издирват бившия й съпруг
15:23, 28 дек 21 /
Обновена

Капитанът на „Вера Су“ и помощникът му остават за постоянно в ареста
19:05, 08 окт 21 /
Обновена

Товарен кораб заседна край Камен бряг
15:39, 20 сеп 21 /Последни новини

A1 празнува 30 години с нови тарифни планове за повече свобода и забавление
18:59, 04 сеп 25 / А1
Община Сливен организира кампания по преброяване на безстопанствените кучета
17:51, 03 сеп 25 / Регионални новини
А1: 30 години променяме света заедно
17:40, 03 сеп 25 / А1
Добави коментар