Израелското правителство реши да отпусне милиони долари за музей, в който да се помещава най-голямата в света колекция от документи на Алберт Айнщайн, съобщиха от Еврейския университет в Йерусалим.
Музеят ще бъде изграден в кампуса на университета на Гиват Рам в Йерусалим, като правителството се ангажира да отпусне приблизително 6 млн. долара, а университетът ще събере още 12 млн. долара, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Айнщайн, един от бащите-основатели на Еврейския университет, не е бил постоянно пребиваващ директор на институцията. Възхваляван като един от най-великите теоретични физици на всички времена, Айнщайн умира през 1955 г. на 76-годишна възраст. Той завещава архивите си на университета, а кураторът Рони Грош казва, че 85 000 единици от тях са най-обширната колекция от документи на Айнщайн в света. Музеят ще съхранява целия архив на Айнщайн и ще служи като „иновативно пространство за научно и технологично образование“, заявиха от университета.
„С помощта на най-съвременни изложбени техники, научни демонстрации и оригинални документи музеят ще представи приноса на Айнщайн към науката, влиянието на неговите открития върху днешния ни живот, обществената му дейност и участието му в ключови исторически моменти през живота му“, се казва в изявлението.
Айнщайн дал рецептите си за щастлив живот като бакшиш на пощальон
Теориите на Айнщайн за относителността предизвикват революция в тази област, като въвеждат нови начини за разглеждане на движението на обектите в пространството и времето. Той също така има значителен принос към теорията на квантовата механика и получава Нобелова награда за физика за 1921 г.
Айнщайн се превърна и в икона на попкултурата заради своите остроумия и характерните за него непокорна коса, мустаци и гъсти вежди. Оригинални документи, написани от Айнщайн и до днес се продават на търг за милиони.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар