Учени от университета на Базел, Швейцария, са открили нова функция на малкия мозък, пише сп.„Протоколи на Американската академия на науките“.
Известно е, че тази част на мозъка отговаря за движението и контрола на мускулите. Настоящото проучване показва, че тя играе важна роля и в запаметяването на емоционални преживявания.
Изследването е обхванало 1400 доброволци, които са наблюдавали различни изображения - както неутрални, така и емоционално наситени, докато мозъчната им активност е записвана с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), пише БТА.
Направените тестове са показали, че хората запомнят по-добре снимките, които предизвикват у тях емоционална реакция - както положителна, така и отрицателна. При това е отчетена повишена активност в малкия мозък.
Изследователите са открили също, че малкият мозък изпраща сигнали до други части на мозъка, включително амигдалата и хипокампуса, за които вече е известно, че играят важна роля при формирането на паметта и обработката на емоциите.
„Резултатите показват, че малкият мозък е неразделна част от мрежата, която е отговорна за по-доброто съхранение на емоционална информация“, пишат изследователите.
Учените обясняват, че добрата памет за емоционални събития е важна за оцеляването. Например, ако човек преживее и си спомни страшно събитие, е по-вероятно да го избегне в бъдеще. Тази характеристика обаче има и обратна страна - силните негативни преживявания могат да предизвикат чувство на постоянна тревожност.
Според специалистите настоящото изследване може да помогне за по-доброто разбиране как се формира посттравматично стресово разстройство и как то може да бъде лекувано в бъдеще.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар