1,2,3… сезонът на абитуриентските балове е открит. С рокли, костюми, коли и тържества зрелостниците отбелязват края на училищния живот. За един ден те изглеждат като принцове и принцеси или както е по-актуално – като холивудски знаменитости. На следващия ден свалят празничните дрехи, грим и прически и се гмуркат в истинския живот с всичките му предизвикателства.
Дали някой от випуск `22 ще влезе в политиката е още рано да се каже. Ясно е обаче, че родните ни политици също са били абитуриенти някога назад в годините. И те с вълнение и трепет са се сбогували с учителите, за да поемат по своя път, който да ги отведе по един или друг начин до тук.
Днес те са лицата на партии и институции, представляват държавата ни у нас и в чужбина, а ето какви са били, когато за последен път са чули училищния звънец:
Годината е 1982 г., когато Румен Радев завършва със златен медал Природо-математическата гимназия „Акад. Боян Петканчин“ в Хасково. Тогава все още никой не знае, но в следващите 40 години този абитуриент ще стане командир на Военновъздушните сили, а след това и президент на България в два последователи мандата.
Премиерът Кирил Петков не е имал възможността да усети автентичната атмосфера на българския абитуриентски бал, защото е завършил средното си образование в Канада. Липсват и традиционните снимки на абитуриента с гордата рода. И все пак не всичко е загубено, защото откриваме снимки на Петков от годишника му през 1997 г., когато завършва гимназията в Оук Бей. Преди да се завърне в България и да влезе в политиката, Петков завършва финанси в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър и магистратура по бизнес администрация в Харвардския университет. Работи в областта на иновациите с висока добавена стойност.
От години в интернет пък циркулират снимките от абитуриентския бал на Бойко Борисов - лидер на най-голямата опозиционна партия и близо 10 години (с прекъсвания премиер). Борисов завършва 78 СОУ в родния си град Банкя, през 1977 г. На празненството той отива с „Москвич“-а на баща си, а от снимките става ясно, че е имал и дама на бала – нещо, което днес трудно може да се види. Впоследствие Борисов завършва Школата на МВР и става част от системата, но напуска през 1990 г., за да основе фирма за охрана. Връща се начело на МВР през 2001 г., а през 2005 г. за първи път е избран за депутат от листата на НДСВ, но се отказва в полза на работата си в МВР. 4 години по-късно, отново напуснал МВР, Борисов създава ГЕРБ и влиза официално в политиката.
Родена във врачанското село Крушовица бъдещата лидерка на БСП Корнелия Нинова учи в столицата. Завършва с пълно отличие френската паралелка на Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК) в София. Снимка от паметното събитие сподели с гордост самата Нинова в социалните мрежи. Пътят ѝ от абитуриентския бал до лидерския пост в БСП преминава през юридическо образование в Софийския университет, работа като следовател, юрисконсулт в Столична община и БТК, а впоследствие и изпълнителен директор на приватизираното дружество „Техноимпекс“. В политиката влиза официално през 2003 г. като член на БСП. На снимката Нинова е втора от ляво на горния ред.
Преди 25 години своя бал празнува лидерът на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов. След училище интересите му го отвеждат във Велико Търново, където завършва балканистика и право. По-късно защитава докторска степен по етнография в БАН. Влиза в политиката през 2007 г. като част от ВМРО, паралелно се занимава с писане на книги и снимане на документални филми, бил е и директор на историческия музей в Добрич. Преди да основе собствен партия Костадинов е бил зам.-председател на ВМРО. На снимката Костадинов е младежът с черен костюм в средата.
Лидерите на ДПС, „Демократична България“ и „Има такъв народ“ - Мустафа Карадайъ, Христо Иванов и Слави Трифонов грижливо пазят личния си живот далеч от социалните мрежи и медиите. Затова и в медийното пространство липсват снимки от абитуриентските им балове.
След училище Карадайъ следва „Икономика“ в УНСС, именно в студентски си години обаче младежът от смолянското село Борино се влива в редиците на ДПС. Нещо повече – той учредява и оглавява младежката организация на партията. 25 години по-късно заема и председателското място в ДПС.
Пътят на Слави Трифонов също тръгва от селото – роден в плевенското село Тодорово, той завършва музикалната гимназия в Плевен, а след това и Консерваторията в София. Не е ясно дали той открива телевизията или тя него, но през годините Трифонов се превръща в едно от знаковите лица на малкия екран и може би най-известният телевизионен водещ у нас. Паралелно с това продължава да се изявява и на музикалната сцена. Първи стъпки в политическия живот у нас Трифонов прави през 2015 г., когато инициира национален референдум, официално навлиза в политиката през 2019 г. като създава партията „Има такъв народ“. Преди години бившият телевизионен водещ сподели своя снимка на младини, но не е ясно дали е от периода, в който е бил абитуриент.
Роденият и израснал в столицата Христо Иванов след училище завършва право в Софийския университет, а след това специализира в САЩ. Влиза в управлението на страната през 2014 г. като част от служебния кабинет „Близнашки“, като преди това работи като консултант по проекти в областта на законодателството и утвърждаването на върховенството на закона. През 2017 г. учредява партията „Да, България“.
Едва ли някой от тях в абитуриентската си нощ си е представял, че един ден ще решава бъдещето на България. Мъже и жени, от село и от големия град, с интереси към математиката и изкуството - пътят на всички тях е различен, но за добро или за лошо днес те се изявяват на един общ терен - политиката.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Some are malleable rods that are placed in the penis buy generic cialis online cheap Hello all, me and my husband have been trying for a 2nd child for over a year and have had no luck