Най-големият независим руски вестник „Новая газета“, чийто главен редактор миналата година получи Нобелова награда за мир, обяви днес, че спира издаването си до края на военните действия на Москва в Украйна.
Главният редактор Дмитрий Муратов заяви, че това е „трудно“ решение, като посочи, че това е опит да се „спаси“ уважаваното издание и да се избегне пълното му спиране. „За нас и, знам, за вас, това е ужасно и трудно решение. Но ние трябва да се спасим един друг“, каза той в изявлението си.
❗ Мы получили еще одно предупреждение Роскомнадзора.
— Новая Газета (@novaya_gazeta) March 28, 2022
После этого мы приостанавливаем выпуск газеты в сетях и на бумаге — «до окончания «специальной операции на территории Украины».
С уважением, редакция «Новой газеты»https://t.co/ppsun7SMGy
Съобщението дойде повече от месец след началото на военната кампания на Кремъл в прозападна Украйна. „Получихме поредното предупреждение от Роскомнадзор (руския медиен регулатор бел.ред.)“.
„Преустановяваме публикуването на вестника на нашия уебсайт, в социалните медии и в печатни издания до края на „специалната операция в Украйна“, уточняват от изданието.
Основан по времето на бившия съветски лидер Михаил Горбачов през 1993 г., „Новая газета“ е единственият основен вестник, който продължава да критикува президента Владимир Путин и неговите тактики в страната и извън нея.
Главният редактор на „Новая газета“ пуска на търг Нобела си
По-рано днес служителите на „Новая газета“ научиха за официално предупреждение от държавния орган за надзор на комуникациите „Роскомнадзор“, което е второто от миналата седмица насам.
Надежда Прусенкова, говорител на „Новая газета“, заяви пред АФП, че вестникът все още не разполага с копие от предупреждението, като добави, че са научили за развитието на ситуацията „от новините“.
Ако дадена медия получи от регулатора две предупреждения в рамките на една година, съдът може да я закрие.
Припомняме, че миналата седмица Роскомнадзор заяви, че „Новая газета“ не е отбелязала неправителствена организация, спомената в един от материалите ѝ, като „чуждестранен агент“, съгласно изискванията на руското законодателство.
В Русия се наблюдава безпрецедентна репресия срещу инакомислещите и независимата журналистика, която включва обявяването на неправителствени организации и медии за „чуждестранни агенти“ - етикет, който има силно пренебрежителен оттенък и предполага засилен правителствен контрол. Самата „Новая газета“ не е обявена за „чуждестранен агент“, пише БГНЕС.
През 2021 г. Муратов беше удостоен с Нобелова награда за мир заедно с Мария Реса от Филипините за усилията им „за защита на свободата на изразяване". Миналата седмица Муратов заяви, че вестникът е решил да дари златния медал на фонд за подпомагане на украинските бежанци.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар