Противно на очавкванията на правителството Европейската комисия не даде „зелена светлина“ на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Вицепремиерът по еврофондовете Асен Василев наскоро обяви, че очаква на 15 март страната ни да получи техническо одобрение, но България е договорила с Брюксел нова отсрочка за одобряване на документа - до 15 април, се разбра на редовния брифинг на комисията. От Брюксел все пак изразиха надежди документът да бъде одобрен колкото се може по-бързо, преди новата крайна дата.
Това е четвъртата поред едномесечна отсрочка, която ЕК дава за одобрение на плана по искане на българските власти, след като новото правителство реши да включи по-сериозни промени в документа.
В плана се наложиха множество корекции заради липсата на твърди ангажименти в частта нисковъгледордна икономика и стратегическото решение на правителството да се откаже от предложен от служебния кабинет проект - за изграждане на парогазова централа в комплекса „Марица Изток“, припомня „Сега“.
Според кабинета е абсурдно България да замества мощности с ресурс, при който е зависима в доставките. Проектът за парогазова централа бе заменен от друг, но също спорен - за балансиране на енергийната система чрез закупуване на батерии, които да поемат излишъците при производството на електроенергия и да могат да ги съхраняват за периоди, в които има недостиг или пазарът е по-изгоден за реализация.
България иска завод за батерии
Наред с този проект обаче правителството прие сериозни промени и в други части на плана като транспорт. От ЕК определят преговорите за конкруктивни, но явно времето не е стигнало за изчистване на всички проблеми.
Темата за приемането на плана бе засегната мимоходом от премиера Кирил Петков на среща с бизнеса, като Петков увери, че в следващите няколко седмици председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен ще пристигне в България за подписването на плана.
Изненадващи визити от САЩ и ЕК у нас
Голямото закъснение на документа поставя България в ситуация още да няма приет план на фона на наближаващи срокове за отчитане на изпълнението. По регламент държавите членки следва да отчитат изпълнението на плановете два пъти годишно - до 30 април и до 15 октомври, като освен конкретни резултати следва да се докладва и изпълнението на 14 общи за целия съюз показатели.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар