Точно 206 американски военнослужещи с оръжие и техника се намират в България към средата на януари. Това каза министърът на отбраната Стефан Янев по време на парламентарния контрол.
„И в момента българските и американските въоръжени сили провеждат учение - от началото на януари, което ще продължи до месец юни“, уточни той.
Има готовност за евакуация на българите в Украйна
България и САЩ използват съвместно учебния полигон „Ново село“, военновъздушните бази „Граф Игнатиево“ и „Безмер“ и логистичния център край Айтос. Според споразумението от 2006 година в страната могат да присъстват не повече от 2 500 американски военни. Те обаче могат да нараснат до 5 000 души, но само за 3 месеца, при ротация на контингентите в четирите бази за съвместно ползване с българската армия.
По думите на Янев от 16 години не е имало случай, в който американските военнослужещи на българска територия дори да са доближавали числото от 2 500 души, съобщи „Свободна Европа“.
България ще приеме чужди войски, но като част от батальон на НАТО
Военният министър изнесе информацията на фона на обсъжданите в НАТО възможности за увеличаване на отбранителния потенциал в Източна Европа заради напрежението около Украйна. Въпросът към Янев пък беше зададен от депутатката от "Възраждане" Елена Гунчева. Още преди да влезе в парламента партията настояваше в България да се проведе референдум за излизане на страната от НАТО и Европейския съюз. При изострянето на отношенията между НАТО и Русия покрай кризата в Украйна от партията на Костадин Костадинов казаха, че в основата на конфликта е НАТО.
СБЛЪСЪК: Боеспособна ли е армията ни?
НАТО няма никакви планове за раполагане на войски в Украйна
Междувременно ръководителят на Алианса Йенс Столтенберг обяви, че НАТО няма никакви планове за раполагане на войски в Украйна. Той смята, че е възможно да се постигне споразумения с Русия, ако тя не реши да използва военна сила. „НАТО все още не е наясно с намеренията на Русия относно Украйна и ще вземе решения в зависимост от ситуацията“, изтъкна той.
Столтеберг призна за наличие на разногласия между съюзниците по това каква помощ да бъде оказана на Украйна.
Припомняме, че в сряда вечерта Русия получи писмени отговори от САЩ и НАТО на предложенията за гаранции за сигурност, които изложи миналия месец в опит да деескалира напрежението със Запада по отношение на Украйна. В отговора си НАТО отхвърли искането на Русия да попречи на Украйна и други бивши съветски републики да се присъединят към Алианса и потвърди своята „политика на отворени врати“, според която всяко решение за разширяване на алианса трябва да бъде взето „с единодушно съгласие“.
Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва разглежда отговорите и следващата стъпка на Русия ще бъде определена от президента Владимир Путин, припомня БГНЕС.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар