Твърде често напоследък става дума, че сме дълбоко разделено общество. Основният въпрос е в състояние ли са такива общества да произведат стабилна политическа система и демокрация? Отговорът е, че при специално съобразен за целта конституционен дизайн и установяването на няколко взаимосвързани принципа в политическата система, дори нации раздирани от етнически, религиозни, идеологически, регионални и езикови различия могат да изградят ефикасен държавен модел, който да гарантира мир, благоденствие и прогрес.
Книгата „Democracy in Plural Societies: a Comparative Exploration“ на Арен Лейпард ще ви покаже как е възможно това.
Книгата е своеобразно изследване на принципа на консоционалната демокрация или иначе казано демокрация изградена на базата на консенсуса. Авторът разглежда в дълбочина всички детайли, процедури и защитни механизми на този модел и е много важно да отбележа, че не става дума за поредните академични фантазии на теоретична база, а за анализ на принципа, върху който са изградени държави като Швейцария, Австрия, Белгия и Нидерландия.
Днес гледаме на тези страни като на висока летва и пример за подражание, но стабилността и благосъстоянието им не бива да ви заблуждава за това, което се намира под повърхността. Техните общества са всичко останало, но не и хомогенни в своето съзнание и разбирания, а след като прочетете книгата ще разберете как са успели да се запазят цели, а системите им да функционират задоволително добре.
Цялото представяне на книгата можете да чуете от връзката!
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар