Протестите за правото на легален аборт в Полша се възобновиха след смъртта на бременна в 22-та седмица жена - първата жертва след почти пълната забрана на абортите в страната.
Бременната жена е приета в болница по спешност заради липса на околоплодна течност. При такива ситуации обикновено се прави аборт, но вместо това медиците са изчакали смъртта на плода. По-късно умира и майката, съобщи АФП.
Полша забрани абортите дори и при малформации на плода
Това е и причината за протестите в защита на правото на легален аборт, които се възобновиха вчера в столицата Варшава. Според организаторите на протеста лекарите се страхуват да извършват процедурата заради новото законодателство.
На теория, според решението на полския Конституционен съд, абортът в случая на тази жена е разрешен - заради клаузата в закона, която разрешава процедурата в случай, че животът на майката е застрашен.
Според Йоланта Будзовска, адвокат по медицинско право, полските медици въпреки това не извършват аборти, защото се страхуват. „Когато законите са много репресивни, а санкциите се налагат на лекарите, те са склонни да ги тълкуват дори по-строго, за да избегнат рисковете“, казва пред АФП Ирен Донадио от Международната федерация за планирано родителство.
Миналата есен Конституционният съд в Полша взе решение, че абортите, извършени заради непоправими дефекти на плода - включващи редица състояния от синдром на Даун до фатални заболявания - са незаконни. С това решение абортите в страната станаха на практика невъзможни, като изключения се допускат само при изнасилване, кръвосмешение и заплаха за живота или здравето на жената. Медици в силно религиозната страна обаче използват религията като аргумент, за да откажат аборт дори и при такива случаи.
Съдът се произнесе след като беше сезиран от депутат от управляващата националистическа партия „Право и справедливост“ миналата година, припомня Offnews.bg
Последваха и масови протести в различни градове на страната.
Във Варшава се проведе най-масовият протест в защита на правото на аборт
Абортите в Полша обаче не спряха, дори напротив - извършват се много незаконни и опасни процедури, а много жени избират и да напуснат страната, за да извършат интервенцията в съседни държави. Официална статистика за загиналите жени при опит за такива аборти, разбира се, няма.
В края на юни Европейският парламент обяви правото на аборт за човешко право. Това се случи с приемането на резолюция, чиято основна цел е да противодейства на ограничаването на правата на жените в страни като Полша и Малта.
Тя призовава страните членки да признаят, че всяка намеса и опит на ограничаване на достъпа до контрацепция, аборт и репродуктивни грижи „представлява нарушение на правата на човека“.
В резолюцията е спомената и разкритикувана т.нар. „клауза за съвест“ - един от основните аргументи на лекарите за отказ да извършат аборт, дори и в държави, където той е разрешен. Тази клауза позволяваше на медиците да отказват извършването на процедурата заради „религия или съвест“, дори и когато бременността застрашава живота на майката.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар