Шумът от индустрията и строежите на пътища и сгради не само вреди на дърветата и на разнообразието от растения, но отрицателното му въздействие продължава и след като е спрял, съобщи АФП, позовавайки се на американски учени.
Шумовото замърсяване от човешка дейност се увеличи значително от средата на миналия век. Затова биолозите проучват въздействието му върху флората и фауната. Предишни изследвания вече разгледаха краткосрочния му ефект. Той прогонва полинаторите, като насекомите, по дърветата. Малко специалисти обаче са изследвали дългосрочното му въздействие, предава БТА.
„Ефектът от предизвиканото от човека шумово замърсяване се инфилтрира в структурата на тези горски общности“, коментира един от авторите на изследването Клинт Франсис, биолог от Калифорнийския политехнически университет. „Констатирахме, че изчезването на шума на означава възобновяване на екологичните функции.“
Полинаторите остават настрани, дори да спре шума, защото се научават да избягват определени зони.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар