София вече не е сред крепостите на ГЕРБ. Според резултатите, партията на Бойко Борисов губи в два от трите столичния МИР-а – 23-ти и 24-ти, или иначе казано централните части, южна и североизточна София.
Мнозинството в София по традиция винаги е било „синьо“ и е гласувало „в дясно“. От много години насам на българската сцена липсва автентичен десен проект, следователно най-големият дял гласоподаватели в столицата се насочва към модерното и прогресивното в лицето на „Демократична България“. Не на последно място, демографският профил на столицата постоянно се променя, което предполага, че десният уклон на града постепенно се претопява към прогресивно ляв или такъв в центъра на политическия спектър. Това са тенденции, които се наблюдават и в големите европейски градове и не са изолиран феномен.
След 12 години доминация на ГЕРБ: „Демократична България“ печели в столицата
Но да се върнем на загубата на ГЕРБ в столицата. Именно в София преди 15 години стартира проектът ГЕРБ, когато кмет бе Бойко Борисов. Загубата тук е красноречиво доказателство за низходящата тенденцията на подкрепа за партията. Но освен всички изводи, калкулации и причини за поражението, можем да считаме резултатите и като референдум за управлението на столичния кмет Йорданка Фандъкова, която само преди година и половина спечели изборите с малка преднина.
Каквото и правителство да се състави е ясно – влиянието на ГЕРБ в парламента няма да бъде същото, следователно симбиозата между изпълнителна и местна власт ще се наруши. Това поставя Фандъкова и екипът ѝ в трудна позиция. До следващите избори има две години и половина и ако искат да запазят добри шансове за преизбиране трябва да се докажат с добра работа и резултати, и то без да разчитат на подкрепа от изпълнителната власт.
За съжаление, на столичната управа ѝ липсват капацитета и волята абсолютно самостоятелно да постигне значими за града промени, а чрез това и да върне поне част от загубената подкрепа. Още повече, настоящият управленски модел е амортизиран и неефективен, оплетен в мрежи от зависимости, а точката на пречупване между него и обществената толерантност е премината. Стигнали сме фазата, в която поради крайно ниската си легитимност, каквото и да прави и предлага управлението на ГЕРБ, бива посрещнато „на нож“ от голяма част от обществото.
Към момента още едно спечелване на местните избори в София по инерция, по модела от 2019 г., не изглежда постижимо – изискванията и недоволството на столичани към властта не спират да растат. А протестите от лятото доведоха до генериране на още по-широко неодобрение и към местната власт. Предвид отлива на подкрепа към ГЕРБ, би било изключително интересно да видим социологическо проучване, което да изразява моментните нагласи на софиянци спрямо Йорданка Фандъкова и управлението ѝ.
Изводите са два: най-голям дял от избирателите в София търсят алтернативи на сегашното управление, независимо от идеологическите си разбирания. Столицата гласува за промяна, а историята показва, че вятърът на промяната в България неведнъж е започвал да духа именно от София. Същевременно столицата я очаква агонизиращо управление до следващите избори през 2023 г.
Анализаторът обръща внимание на важна тема! Корупцията в ГЕРБ-аджйиските обществените поръчки за София дали ще намалеят, или ще има “кради, кради, не му мисли” до последно?