Предизборно направени разходи и използването на административни ресурси в хода на кампанията дадоха значителна преднина на управляващите. Това заявиха наблюдателите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), представяйки временните си заключения за изборния процес.
В хода на предизборната кампания раздадените допълнително средства достигнаха 420 млн. лв. Макар изборният процес да бе силно прозрачен и като цяло добре организиран, все още трябва да се проверят твърденията за купуване на гласове, на които се е натъкнал екипът. На места е бил силно затруднен достъпът на хората с увреждания, а другаде са открити нередности при социалното дистанциране, отбелязаха външните наблюдатели, цитирани от „Дневник“.
Снимка: БГНЕС
Според тях сред основните проблеми е и ограниченото медийно отразяване на кампанията. Причината е, че в голяма част то бе сведено до платени съобщения и така е ограничило избора на управляващите.
Работата на наблюдателите не е била систематична заради ограничения характер на мисията. Посетени са секции в и около София, Пловдив, Пазарджик, Карлово, Перник, Сливница и Нови Искър.
Първи сигнали за припаднали при предаването на протоколите
Предстои да се публикува още един доклад с препоръки. По време на пресконференцията бяха набелязани и други проблеми като възможността за диксусии за реформи, отхвърлените жалби, използването на държавни ресурси и сливането на партия и държава в хода на кампанията.
Освен това според чуждестранните наблюдатели обществената ни телевизия е наблягала на отразяването на правителството, макар ангажиментът ѝ да е да дава платформа на всички участници в изборите. Те обръщат внимание и на това, че в страната ни ромите и представителите на ЛГБТИ общността са били обект на конфронтационни и дискриминационни коментари в кампанията. А жените са представени основно със стереотипи.
Накрая те заключиха, че изборите изглеждат „добре организирани и конкуретнти в общ план“.
Трябваше да отбележат, че е имало страх, манипулации, заплахи, натиск, принуда... Така казват Радев, Нинова, Манолова, Бабикян... На тях може да се вярва.