Моретата от двете страни на Истанбул може да си окажат единствената вода, която градът ще може да види в близко бъдеще, тъй като нивата на водата в язовирите, захранващи главната мрежа, сега са изправени пред сериозен риск, съобщава в. „Сабах”.
Валежите не са близо до нивата от предишни години, а за снеговалежите направо не заслужава да се говори. Липсата на валежи през януари води до проблеми за язовирите, чиито средни нива на водата са намалели до 19,79% към понеделник, най-ниското през последните 15 години.
Данните от Истанбулската администрация за ВиК (ISKI) показват, че нивата на водата варират под 30%. „Сазлъдере” има най-ниското ниво от 5,33%, докато язовир „Дарлик” има най-високо ниво от 46,46%. Другите са средно между 21% и 29%, пише БГНЕС.
Язовирите и водоемите, обслужващи нуждите за вода на повече от 15 милиона души в града, имат капацитет да акумулират 868,6 милиона кубически метра вода, а в момента натрупаната вода е някъде около 166 милиона кубически метра. То е опасно ниво за град, където през зимата се консумират средно 2,8 милиона кубически метра вода дневно.
Дървета в Истанбул цъфнаха за Коледа
Недостигът на вода принуждава към пренасочване на вода от далечни източници. През 2020 г. водоснабдяването на града до голяма степен разчиташе на Йешълчай и Мелен, две реки източно от Истанбул. Въпреки че властите успокояват опасенията за евентуално прекъсване на снабдяването по водопреносната мрежа, данните от последните години показват неизбежна криза. Например на 4 януари 2020 г. нивото на водата в язовирите беше 39,02%, а на същата дата през 2019 г. - 83,25%.
Липсата на валежи, която предизвиква водни главоболия за Истанбул, се дължи основно на климатичните промени, които засегнаха вътрешните водни басейни в цялата страна през миналата година. Експерт каза, че изменението на климата само влошава съществуващия проблем: по-голямото търсене на вода, свързано с нарастващото население. Истанбул, финансов и търговски център на Турция, който е бил притегателен център за милиони през цялата си история, има вечна тенденция на нарастване на населението.
Добави коментар