Освен заявката и готовността за управление, както и новината, че ДПС е преодоляло вътрешната си криза, безспорно най-голям интерес буди виртуалното включване на турския президент Реджеп Ердоган. В своята реч, излъчена на запис по време на конференцията на Движението, Ердоган определи Бойко Борисов като свой „скъп приятел“, а по отношение на българо-турските отношения заяви, че „приятел в нужда се познава“. Но не риториката, а самото включването на турския президент на конференцията представлява изненада и дава повод за размисъл.
Ердоган похвали Борисов пред ДПС за борбата с пандемията
След скандалите от края на 2015 г., свързани с отстраняването на Лютви Местан от председателския пост поради декларацията в подкрепа на свалянето на руския изтребител от турските въоръжени сили, отношенията между ДПС и турската държава стигнаха историческа пропаст. В резултат на сътресенията от преди пет години на Ахмед Доган и Делян Пеевски дори бе наложена забрана за влизане в Турция.
Колаж: Топновини
На фона на тези отминали събития, изглежда необяснимо присъствието на Ердоган на събитието на ДПС. Освен това неосманските амбиции на Ердоган представляват заплаха за съществуването на ДПС. В допълнение, мнозинството от българските турци в своето съзнание са кемалисти, което автоматично дискредитира образа на турския президент и води до несъгласие с водената от него политика. Вземайки предвид тези предпоставки, да говорим за стопляне на отношенията би било пресилено и наивно, затова е редно да погледнем стратегическите интереси и допирните точки между турския президент и ДПС към днешна дата.
Какво ни казва международната ситуация?
Ердоган все повече се превръща в персона нон грата на (западно)европейската сцена. За това играе роля бежанският казус и запътващото го изнудване от турска страна, конфликтът с Гърция и Кипър, авторитарните тенденции в Турция, както и острата риторика на турския президент към Макрон, Меркел и ЕС като цяло.
Същевременно Турция и Русия, макар фундаментално различните си интереси в някои области, се намират в тактически алианс и водят общ фронт на противопоставяне срещу Запада и ЕС. По този начин включването на Ердоган може да служи като частично потвърждение на обвиненията, че ДПС поддържа топли отношения с Кремъл, а чрез това прокарва руски интереси и е проводник на руските корупционни практики в страната ни.
Този аргумент сериозно поставя под въпрос отношението на ДПС към прозападния път на България като член на ЕС и НАТО. С други думи, появяването на Ердоган на конференцията дискредитира демократичния образ на ДПС като проевропейска, либерална партия на толерантността.
Подкрепа за коалицията в сянка?
Споменаването на Бойко Борисов от турския президент на конференция на ДПС не може да бъде случайност. Не е тайна, че в течение на текущия парламентарен мандат между ГЕРБ и ДПС се оформи консенсус и скрита коалиция. А вземайки предвид „приятелството“ между Бойко Борисов и Ердоган, появата на турския президент може да бъде тълкувана като подкрепа за бъдещото сътрудничество между двете партии и заформянето на триъгълник на сътрудничество между Борисов, Доган и Ердоган.
Поредният трик?
Въпреки всичко това, както обикновено, процесите в ДПС и участието ѝ в управлението на държавата остават в сянка, а умелата игра на основните фигури в Движението води до това всички предположения и изводи да остават в сферата на спекулирането. Но именно перфектното овладяване на политическата игра от страна на Доган и ДПС са предпоставка всичко около изявлението на Ердоган да служи единствено за това да тласка общественото внимание в удобна за тях посока, а същинските перспективи пред партията да остават встрани.
Доган: Ако ДПС изпревари много другите партии, ще е събирателен образ на врага
Какво да допълни човек кмъ такъв анализ?