Разменянето на клюки с колеги на работа се оказва полезно за здравето, съобщава сайтът Phys.org, цитирани от БТА. Позитивният ефект от разпространяването на слухове се проявява особено силно по време на изолацията при пандемията от Covid-19.
Това установиха британски учени от университета в Ексетър. Те са използвали данни за 151 работещи от различни сектори и са установили, че общите приказки и клюките повишават позитивните емоции и чувството за удовлетвореност.
Според резултатите им бърборенето с колеги за несъществени неща успокоява стреса, лошото настроение и може да се окаже най-добрата превенция срешу заболявания на нервната система.
Страничните разговори все пак разсейват хората и понякога те се въздържат от тях заради липса на време.
Адаптивните хора усещат повече ползата от общите приказки. Тези, които трудно се приспособяват, усещат повече негативните им страни и понякога казват повече, отколкото би трябвало.
Снимка: Pixabay
Учените наричат страничните разговори "важен социален лубрикант" и дават за пример лекия социален разговор в началото на делова среща, който създава непосредственост преди сериозни преговори или оценка на работата. Те са и социален ритуал, вграден в ежедневието.
Добави коментар