В края на лятото на 1941 г. със съветски подводници и самолети в България нелегално пристигат 61 разузнавачи и военни специалисти начело с българина, станал съветския полковник, Цвятко Радойнов. От тях 55 са българи, вербувани от съветското разузнаване, петима са руснаци и 1 чех. Българите са дейци на БРП.
Те са парашутисти и подводничари, изпратени да организират въоръжени противодържавни и терористични сили в България с помощта на чужда дъжава. Подготвени са 9 групи, 5 от които парашутисти, спуснати около Добрич, 3 групи „подводничари“, доплували от подводници, както и група за влизане през зелена граница.
Въпреки тайната подготовка на акцията, тя става известна на германското разузнаване още през юли и информацията е предадена на българските власти.
От прехвърлените в страната 13 са убити, 28 са заловени, а останалите успяват да се укрият. Акцията не среща подкрепа сред българското население, което активно участва в залавянето на диверсантите.
На 26 юни 1942 година е разстрелян полковникът от Червената армия Цвятко Радойнов. Роденият на 10 февруари 1895г. в село Крън Цвятко става член на БРСП още като ученик. През 1914г. завършва Казанлъшката педагогическа гимназия.
През 1923г. взима активно участие в Септемврийското въстание в Бургаско, а след неговия разгром емигрира в Съветския съюз през Турция.
В периода 1926-29 учи във военната академия "Михаил Фрунзе", където по-късно преподава. Като доброволец в интернационалните бригади се включва в гражданската война в Испания през 1936-39г. Участва в боевете при Гуадалахара и Мадрид.
По време на Втората световна война Цвятко Радойнов става член на ЦК на БРП и оглавява Централната военна комисия.
Завръща се нелегално в България през 1941г., изпратен от съветското разузнаване с група парашутисти и подводничари, за да организира въоръжено нелегално движение в страната.
Снимка: Уикипедия
Година по-късно е разкрит и арестуван. По време на процеса на парашутистите и подводничарите е осъден на смърт. Разстрелян е в гарнизонното стрелбище в София на 26 юни 1942.
Процесът на парашутистите и подводничарите
Така остава известен наказателният съдебен процес на Софийския военнополеви съд срещу 27 български комунисти-политемигранти.
Използваме „бисквитки“, за да улесним Вашето сърфиране и да Ви покажем съдържание, което може да Ви заинтересува. Използвайки този сайт, Вие се съгласявате с нашите условия.
Разбрах
Bulgarin map
Региони
Всички
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Кърджали
Кюстендил
Ловеч
Монтана
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Разград
Русе
Силистра
Сливен
Смолян
София
Стара Загора
Търговище
Хасково
Шумен
Ямбол
X
ТопНовини лого29 юни 2020
Вход
НовиниСофияВсичко за коронавирусаОбществоПолитикаСвятСпортКултура и наукаЛюбопитноВажното за теб с Ники КънчевСблъсъкГолемите кавичкиПоглед назадВсичко от деня
Полезно
Календар
Анкети
Профил
Архив
За ТопНовини
Екип
Контакти
За реклама
Реклама - Избори 2019
Политика за бисквитките
Защита на личните данни
Етичен кодекс на българските медии
Facebook Twitter Instagram Youtube
Начало > Поглед назад: С пагони на полковник от Червената армия
Поглед назад: С пагони на полковник от Червената армия
07:30, 26 юни 20 / Поглед назад 5488
Автор: Георги Маринчев
Снимка: Уикипедия
Facebook share button
Twitter share button
Email share button
В края на лятото на 1941 г. със съветски подводници и самолети в България нелегално пристигат 61 разузнавачи и военни специалисти начело с българина, станал съветския полковник, Цвятко Радойнов. От тях 55 са българи, вербувани от съветското разузнаване, петима са руснаци и 1 чех. Българите са дейци на БРП.
Те са парашутисти и подводничари, изпратени да организират въоръжени противодържавни и терористични сили в България с помощта на чужда дъжава.
И от кога хитлеро-фашизма се счита за правилната форма на държавно управление?!?
Май че тук , за тази статия ще стане голямо шоу !!!
Наказателния Кодекс на Р.Б. е много ясен по въпроса ...
Скоро ще се видим в някоя телевизия ми се струва.
Добър адвокат ще Ви трябва