Ден преди официално да бъде отменено извънредното положение у нас партии и институции се опитват да уредят как държавата, бизнесът и населението ще продължат оттук нататък. Танцът на властта започва. Управляващите са свикнали на темпото две напред - една назад, а последните им действия показват, че те са готови дори на рискове, за да угодят на онези, които най-шумно недоволстват от ситуацията. Въпросът е само дали в опита си да танцуват с всички няма да има настъпани и огорчени партньори.
Сагата с ДДС-то
Премиерът и ресторантьорите се разбраха от началото на 2021 г. заведенията да плащат 9% ДДС. Така от 1 януари догодина освен за нощувките и организираните пътувания в туризма, както е сега, намалената ставка ще важи и за "заведения за обществено хранене и развлекателен сектор, категоризирани по Закона за туризма".
"Правим изключение за вас, защото с наша заповед е затворен секторът, образно казано", аргументира се Борисов. Той обясни, че решението е политически риск, но то е в подкрепа срещу загубите от Covid-19 в ресторантьорския бранш. "Това може пък да е една мярка, която впоследствие да даде добри резултати и да бъде трайна", коментира още той и добави, че след тези действия оборотите на заведенията и хотелите трябва да излязат 100% на светло. Предложението ще се оформи и внесе като отделен законопроект и може да влезе дори по-рано от предвиденото като жест на добра воля към бизнеса.
Първоначално от правителствената информационна служба съобщиха, че данъкът за основните храни също ще бъде понижен до 9%, но няколко минути по-късно беше изпратен коригиран вариант на съобщението, в което това решение липсваше.
По-късно през деня премиерът обяви, че се обмисля ДДС за книгите също се понижи до 9%, но от думите му не стана ясно в какви срокове и дали ще се случи това.
Снимка: БГНЕС
Решението за промяна в данъка е политическо решение, обяви Борисов. Не е изненада, че финансовият министър Владислав Горанов не одобрява мерките. Неведнъж той е заявявал, че докато той е министър ДДС няма да бъде намалявано. Нито Горанов, нито финансовото острие на ГЕРБ в парламента Менда Стоянова подкрепиха решението на премиера, според които стъпката е груба грешка.
"Имам му пълно доверие на финансовия министър, но той не ми е началник. Аз съм му началник. Който не е съгласен, да подава оставка", заяви Борисов.
Мярката идва като отговор на поредния опит на БСП да прокара предложението за по-ниски ставки за храни и лекарства. Миналата година от ДПС пък предложиха косвеният данък за хляб, лекарства и книги да стане дори 5%.
"Те вече всичко, което им се яде и им се пие, предлагат да е без данък. Аз ако съм журналист, ще им задам следния въпрос: Защо за толкова много години управление на БСП и ДПС поотделно, заедно не направиха това. Защо сега казаха - има пари в държавата, а при тях – нямаше", коментира премиерът.
Наредбата за касовите апарати
На срещата беше договорено още отлагане на влизането в сила на промените в Наредба Н-18, станала по-известна като наредбата за касовите апарати, за срок от една година, в резултат на което тя ще започне да действа от 1 март 2021 г. Така промените бяха отменени за пети път от 2018 г. насам. Това е поредният компромис, който Горанов прави с тази наредба.
Ваучерите за море
Сериозна промяна претърпя и идеята родният туризъм да се насърчава и подпомага с ваучери от държавата. След като повече от месец не стана ясно как ще се разпределят и реализират тези ваучери, управляващите решиха да ги превърна от стимул за туризма в награда за онези, които вече повече от два месеца се борят с коронавируса -полицаи, медицински персонал,фармацевти. Те ще бъдат използвани за запълване на държавните бази, а едва след като в тях вече няма свободни меса, ще бъдат използвани и частни хотели. И тук обаче липсват детайли за това как точно ще се реализира идеята. Нито колко ще струва това на държавата, нито как точно ще се случи всичко.
Добави коментар