Oбластите Плевен и Ловеч са заплашени от трайно безводие. Заради липсата на валежи от юли, водосборите са в критично ниска точка, което затруднява нормалното водоподаване към областните центрове и към 20 селища.
Перник ще заведе дела срещу ВиК дружеството в града, ако то не спазва поетите ангажименти
Водоснабдяването в двете области е в пряка зависимост от количеството подпочвени води, хванати в каптаж, и от нивата на реките „Черни Осъм” и „Краевица”. По тръба водата от трите източника стига до основна водоснабдителна група „Черни Осъм”.
Максималният обем, който водопроводът може да поеме е 900 литра вода в секунда. Когато количеството спадне под 500 литра в секунда, се налагат ограничения.
От месеци водоизточниците в района изглеждат като каменни реки. В системата „Черни Осъм” влизат едва около 300 литра вода в секунда.
Кметът на Перник с трети вариант за воден режим и горещ телефон
Плевен е на режим от месец. Водата спира през нощта, за да я има през деня. На режим са и 10 села. В града подпомагат водоснабдяването с помпени станции, но и те са на критичния праг.
Според кмета на общината за трайното решаване на проблема са нужни държавни инвестиции.
„Да се направи водохващане от водите на река „Черни Осъм” и по този начин да се реши въпроса Троян, Ловеч и Плевен. След няколко десетилетия до този момент само говорене, се надявам това да се случи в следващите години”, заяви Георг Спартански.
Вода се губи и при течовете по остарялата водопреносна мрежа.
В Ловеч режимът на водата е временно отменен. Количествата дъжд през изминалите дни обаче се оказаха недостатъчни това да се случи и в Плевен.
Добави коментар