Мозъчни импланти ще се борят срещу наркозависимостта

20:00, 11 ное 19 / Любопитно 25 2262 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

В САЩ поставиха мозъчни импланти на наркозависими пациенти с цел намаляване на тяхното желание за опиат. Подобен експеримент се провежда за първи път, пише BBC.

Водещият проекта лекар Али Резай от Университета в Западна Вирджиния обяснява, че устройството е вид „пейсмейкър за мозъка”. Въпреки това подчертава, че не е технология за масово използване и не трябва да се насърчава.

Мъж с близо 10-годишно пристрастие вече е опериран. Предстои други трима да се подложат на процедурата. Те ще бъдат под постоянно наблюдение през следващите две години.

Първоначално се правят няколко сканирания на мозъка. След това се пробива малка дупка в черепа, през която се поставя 1 мм имплант в частта на мозъка, която регулира импулси като пристрастие и самоконтрол.

След това се поставя и батерия под ключицата. Оттам следва мониторинг на мозъчната активност от физиотерапевти, физиолози и експерти, които следят дали „апетитът” за наркотик спада.

Дълбоко мозъчна стимулация (DBS) е одобрена практика от американската Агенция за контрол на храните и лекарствата. Тя се използва за лечение на различни болести като Паркинсон, епилепсия и обсесивно-компулсивно разстройство. За пръв път DBS е одобрена за третиране на наркозависими пациенти, предаде bTV.

„Лечението е за тези, които не са успели да преминат през други процедури, без значение дали е чрез медицина, поведенческа терапия или социални намеси. Това е строга процес, наблюдаван от регулатори, етични норми и други институции”, допълва д-р Резай.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама