С настъпването на студените месеци темата за мръсния въздух в градовете отново излиза на преден план. Слушали сме и сме чели много за вредата му върху здравето, но тя се простира много по-далеч - и до следващите поколения.
Немски учени са установили, че фините прахове частици достигат не само до белите дробове на бременните, а и до плацентата, като по този начин оказват своето влияние върху развитието на бебето в утробата.
Взети проби от плацентата на бременни жени доказва наличието на сажди и черен въглерод в тях. Тези вещества се натрупват в организма при вдишването на въздух, замърсен заради изгаряне на твърдо гориво, както и от работата на бензинови и дизелови двигатели.
Именни при жените, които живеят в области със замърсен въздух, откритите вещества са в по-голямо количество. И няма съмнение, че в тези места повече бебета се раждат преждевременно и с по-ниско тегло, което е предпоставка за редица усложнения.
Този ефект е породен от вътрешните възпаления, които се развиват в организма на жената, изложена на мръсен въздух. Те засягат предимно матката, пише Science News.
Добави коментар